Universul Copiilor
Bine ati venit pe Universul Copiilor
Va invitam sa va inregistrati cu noi pentru a fi alaturi de noi de mamici si de lumea copiilor!
Universul Copiilor
Bine ati venit pe Universul Copiilor
Va invitam sa va inregistrati cu noi pentru a fi alaturi de noi de mamici si de lumea copiilor!
Universul Copiilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Bine ati venit!!
 
AcasaAcasa  SiteSite  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 retete de post

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete de post _
MesajSubiect: retete de post   retete de post I_icon_minitimeVin Feb 19, 2010 12:42 pm

pentru ca suntem in postul Pastelui haideti sa vedem ce mancaruri putem gati de post. Astept retetele voastre de post. retete de post 877157


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete de post _
MesajSubiect: Re: retete de post   retete de post I_icon_minitimeSam Feb 20, 2010 10:22 am

Paste cu nucă

Ingrediente: o pungă de paste, 300 g de miez de nucă, un vârf de cuţit de sare, cinci linguri de zahăr, esenţă de vanilie, ulei.
Preparare: pastele se fierb circa 10 minute în apă cu puţin ulei şi cu un pic de sare, apoi se lasă acoperite alte cinci minute, înainte de a fi puse în sită să se scurgă. Separat se prăjeşte miezul de nucă tocat, în puţin ulei, până se rumeneşte, apoi se pune peste paste, într-un castron, împreună cu zahărul şi cu esenţa de vanilie. Se servesc calde, eventual şi cu puţină scorţişoară.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete de post _
MesajSubiect: Re: retete de post   retete de post I_icon_minitimeSam Feb 20, 2010 10:41 am

1,5 kg cartofi
250 g ciuperci 1 bucata ceapa
3 linguri ulei 3 linguri faina
25 g pesmet
verdeata
sare si piper dupa gust
Mod de preparare

Cartofii se fierb in coaja, se racesc, se curata, se taie felii subtiri;

Separat, se caleste ceapa cu faina si feliile de ciuperci, se amesteca cu cartofii;

Se adauga verdeata, sarea si piperul, se unge cu ulei, se presara pesmetul si se toarna faina amestecata cu apa. Inainte de a se gratina la cuptor, se mai presara putin pesmet deasupra.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete de post _
MesajSubiect: Re: retete de post   retete de post I_icon_minitimeSam Feb 20, 2010 10:57 am

Praz cu masline

Ingrediente: 3 tulpini groase de praz, 1 cesca ulei, 4 rosii, 2 cepe, 3-4 caþei de usturoi , 1 legatura marar, 100 g masline negre, sare, piper, paprica (dupa gust), 1 lingura zeama de lamaie sau 1 pahar de vin alb

Mod de preparare: Ceapa, rosiile si usturoiul se toaca marunt. Apoi rumenim ceapa in ulei, la foc mic. Cand devine aurie adaugam rosiile, usturoiul, paprica, piper. Dupa ce taiem in bucati prazul, il punem la rumenit adaugand o ceasca de apa. Il lasam sa fiarba aproximativ 30 de minute.

Intre timp, scoatem samburii din masline, si le adaugam impreuna cu zeama de lamaie sau paharul de vin, lasandu-le sa fiarba inca 5-10 minute. Cand este gata adaugam sarea potriveste de sare si presaram marar.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete de post _
MesajSubiect: Re: retete de post   retete de post I_icon_minitimeSam Feb 20, 2010 12:58 pm

Ingrediente:
- cartofi curatati si taiati rondele subtiri, cat sa tapetati cu ei o tava de aragaz sau doua;
- CHIMEN-ul, nelipsit;
- sare;
- ulei de masline.

Mod de preparare: - Se aseaza rondelele de cartofi una langa alta pana se umple tava.
- Se baga la cuptor, pe care l-ati incins in prealabil.
- Se lasa la foc mediu-iute pana se umfla cartofii ca niste pernute.
- Se toarna intr-un castron mare, se amesteca cu sare, chimen mult si ulei de masline.
- Se serveste fierbinte, cald, rece, ca aperitiv sau ca masa de sine statatoare. Se poate lua usor la pachet, la serviciu. Daca nu puneti ulei, este o gustare pentru orice moment din zi cand vi se face foame si nu vreti sa cumparati lucruri care ingrasa sau costa prea mult.
Pofta buna.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete de post _
MesajSubiect: rosii umplute cu orez   retete de post I_icon_minitimeSam Feb 20, 2010 1:00 pm

Ingrediente

orez, patrunjel, 1 cub delikat, ulei, sare, piper, usturoi, 1 ceapa, 2 ardei grasi, 2 morcovi, 2 rosii

Preparare

Se taie cubulete legumele.
Intr-o tigaie se toarna putin ulei si se prajesc legumele (doar pentru a fi putin rumenite).
Se toarna intr-o oala, se adauga si orezul, amestecand. Se acopera cu apa (de 4 ori mai multa decat orezul), in care se pune si cubul de delikat. Se fierbe la foc mic. In timpul fierberii se adauga usturoi si mirodenii dupa gust.




Ultima editare efectuata de catre nicoletadina in Dum Feb 21, 2010 1:00 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete de post _
MesajSubiect: Re: retete de post   retete de post I_icon_minitimeSam Feb 20, 2010 2:11 pm

ce de retete fetelor. in postul asta am sa le incerc si eu. :-sup:


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete de post _
MesajSubiect: Re: retete de post   retete de post I_icon_minitimeDum Feb 21, 2010 7:55 am

Rosii umplute

Ingrediente:
6 rosii,1 ceapa,1 morcov, cana orez,ulei,patrunjel, 3 cartofi,delikat si bulion.

Mod de preparare: Speli rosile, le scobesti si le lasi la scurs. Separat pui orezul la fiert cu putin delikat. Calesti ceapa si morcovul dupa ce le-ai dat pe razatoare. Cand orezul s-a fiert il amesteci cu ceapa si morcovul. Umpli rosiile cu compozitia facuta, le pui intr-o tava in care ai pus ulei,apa, miezul de la rosii si daca este nevoie bulion. Printre rosii mai poti adauga si bucati de cartofi le dai la cuptor pana cand vezi ca orezul s-a rumenit si rosiile s-au inmuiat. Le poti orna cu frunze de patrunjel.

Pofta buna si spor la treaba.




Ultima editare efectuata de catre nicoletadina in Dum Feb 21, 2010 9:43 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Admin
Administrator
Administrator
Admin


retete de post _
MesajSubiect: Re: retete de post   retete de post I_icon_minitimeDum Feb 21, 2010 8:42 am

nicoletadina a scris:
Ingrediente:
6 rosii,1 ceapa,1 morcov, cana orez,ulei,patrunjel, 3 cartofi,delikat si bulion.

Mod de preparare: Speli rosile, le scobesti si le lasi la scurs. Separat pui orezul la fiert cu putin delikat. Calesti ceapa si morcovul dupa ce le-ai dat pe razatoare. Cand orezul s-a fiert il amesteci cu ceapa si morcovul. Umpli rosiile cu compozitia facuta, le pui intr-o tava in care ai pus ulei,apa, miezul de la rosii si daca este nevoie bulion. Printre rosii mai poti adauga si bucati de cartofi le dai la cuptor pana cand vezi ca orezul s-a rumenit si rosiile s-au inmuiat. Le poti orna cu frunze de patrunjel.

Pofta buna si spor la treaba.


CUm se numeste reteta?


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete de post _
MesajSubiect: Re: retete de post   retete de post I_icon_minitimeDum Feb 21, 2010 11:35 pm

supa crema de cartofi, buna si pentru copilasi

4 -5 cartofi
1 morcov
1 pastranac
1 ceapa
1 ardei
paine crutoane
ulei
sare
piper, daca o faci pentru bebici nu se pune piper

Curata legumele, pune-le la fiert in apa cu sare, cat sa le acopere. Din ardei pastreaza un sfert.
cand sunt fierte, scurge-le de apa, dar nu o arunca. Paseaza legumele, adauga zeama in care au fiert si putin ulei, o lingura. Adaugi sare daca mai trebuie.
Peste supa, presara ardei tocat marunt, crutoane si seveste supa calda.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete de post _
MesajSubiect: Re: retete de post   retete de post I_icon_minitimeLun Feb 22, 2010 3:11 am

Admin a scris:
nicoletadina a scris:
Ingrediente:
6 rosii,1 ceapa,1 morcov, cana orez,ulei,patrunjel, 3 cartofi,delikat si bulion.

Mod de preparare: Speli rosile, le scobesti si le lasi la scurs. Separat pui orezul la fiert cu putin delikat. Calesti ceapa si morcovul dupa ce le-ai dat pe razatoare. Cand orezul s-a fiert il amesteci cu ceapa si morcovul. Umpli rosiile cu compozitia facuta, le pui intr-o tava in care ai pus ulei,apa, miezul de la rosii si daca este nevoie bulion. Printre rosii mai poti adauga si bucati de cartofi le dai la cuptor pana cand vezi ca orezul s-a rumenit si rosiile s-au inmuiat. Le poti orna cu frunze de patrunjel.

Pofta buna si spor la treaba.


CUm se numeste reteta?


ROSII UMPLUTE


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete de post _
MesajSubiect: Re: retete de post   retete de post I_icon_minitimeLun Feb 22, 2010 8:34 am

fetelor as manca o mancare de castavetii. stie cineva reteta?


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete de post _
MesajSubiect: Re: retete de post   retete de post I_icon_minitimeMar Mar 23, 2010 12:22 am

O reteta de prajitura de post stie cineva?


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete de post _
MesajSubiect: Re: retete de post   retete de post I_icon_minitimeVin Mar 26, 2010 7:02 am

lica.irina
intra pe google ''gustos'' si gasesti la retete super.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete de post _
MesajSubiect: Re: retete de post   retete de post I_icon_minitimeVin Mar 26, 2010 11:44 am

Am inteles. Acusica intru. retete de post 804986


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete de post _
MesajSubiect: Re: retete de post   retete de post I_icon_minitimeSam Mar 27, 2010 11:50 pm

sa stii ca eu am facut cate ceva de acolo si chiar mi au iesit. retete de post 797964


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete de post _
MesajSubiect: Re: retete de post   retete de post I_icon_minitimeDum Mar 28, 2010 12:17 pm

fetelor,dar urzici gatiti?


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete de post _
MesajSubiect: Re: retete de post   retete de post I_icon_minitimeDum Mar 28, 2010 9:57 pm

Rusine sa-mi fie
Nu tin post


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete de post _
MesajSubiect: Re: retete de post   retete de post I_icon_minitimeDum Mar 28, 2010 11:10 pm

Supe retete pe ''gustos''. Merita vazut.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete de post _
MesajSubiect: Re: retete de post   retete de post I_icon_minitimeLun Mar 29, 2010 11:24 pm

sagetator a scris:
fetelor,dar urzici gatiti?

eu am facut saptamana trecuta si sper sa mai fac si zilele astea. tin post si eu o saptamana si vreau sa nu mananc numai fasole si cartofi! retete de post 300860


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete de post _
MesajSubiect: Re: retete de post   retete de post I_icon_minitimeMar Mar 30, 2010 12:49 am

Fetele vedeti ca in saptamana mare nu se mananca urzici. nu e bine.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete de post _
MesajSubiect: Re: retete de post   retete de post I_icon_minitimeMar Mar 30, 2010 12:58 am

asa e
mie nu imi plac urzicile,dar stevia imi place retete de post 760911


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete de post _
MesajSubiect: Re: retete de post   retete de post I_icon_minitimeMar Mar 30, 2010 4:31 am

da? nu stiam.... bine ca ati zis!


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete de post _
MesajSubiect: Re: retete de post   retete de post I_icon_minitimeMar Mar 30, 2010 4:34 am

Da. Cu urzici a fost batut Iisus inainte de a fi rastgnit. Din aceasta cauza nu se mananca urzici in saptamana mare.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete de post _
MesajSubiect: Re: retete de post   retete de post I_icon_minitimeMar Mar 30, 2010 5:46 am

da, stiam de asta, dar nu stiam de urzici..parca nici prune sau fructe negre nu se mananca, dar nu stiu de ce...


Sus In jos
Continut sponsorizat




retete de post _
MesajSubiect: Re: retete de post   retete de post I_icon_minitime



Sus In jos
 

retete de post

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Regulament la postare

-Incercati pe cat posibil sa evitati certurile.
- Respectati-i pe ceilalti membri daca vreti sa fiti si voi respectati.
- Nu faceti reclama mascata. Primiti avertizare si apoi veti fi exclus.
-Vorbiti cu administratorul pentru reclama si schimb de bannere.
- Administratorul are dreptul sa excluda membri daca accestia incalca regulile.
- Fiti spontani in alegerea subiectelor. Nu se stie cand vei fi promovat!!
-Apreciem spontaneitatea. Fiti activi si legati prietenii.
-EVITATI DUBLU-POST-ITUL!!Atrage dupa sine avertizarea!
Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Universul Copiilor :: D'ale bucatariei :: Gospodinele forumiste-
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente