Universul Copiilor
Bine ati venit pe Universul Copiilor
Va invitam sa va inregistrati cu noi pentru a fi alaturi de noi de mamici si de lumea copiilor!
Universul Copiilor
Bine ati venit pe Universul Copiilor
Va invitam sa va inregistrati cu noi pentru a fi alaturi de noi de mamici si de lumea copiilor!
Universul Copiilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Bine ati venit!!
 
AcasaAcasa  SiteSite  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 ingrjirea parului corecta

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Vizitator
Vizitator
Anonymous


ingrjirea parului corecta - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: ingrjirea parului corecta   ingrjirea parului corecta - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Aug 25, 2010 1:23 pm

Sa-ti zic ce am incercat...
Sompon de la Londa, Panten, Clear, Wash&GO, Head&Shoulders, ceva de la Lifecare, si nu mai stiu...
Dar am observat o imbunatatire de la Clear si de cel de la Lifecare, dar nu destul...adica nu mai fac asa de multa matreata cam cu 50% mai putin dar parul e la fel de gras...
Azi mi-a spus o prietena sa ma spal cu apa mai rece decat calda...ca ajuta...acum sa vedem..


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


ingrjirea parului corecta - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: ingrjirea parului corecta   ingrjirea parului corecta - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Aug 25, 2010 8:54 pm

nu stiu ce sa ti spun.

bafta :k :


Sus In jos
Admin
Administrator
Administrator
Admin


ingrjirea parului corecta - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: ingrjirea parului corecta   ingrjirea parului corecta - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Sept 21, 2010 12:16 pm

Pentru a mentine stralucirea parului vopsit, pune in apa de limpezit putin otet de mere si foloseste produse de ingrijire pentru par vopsit (sampon, balsam etc.).
Poti aplica mai usor spuma de coafat daca tii capul in jos.
Daca doresti un balsam natural pentru parul inchis la culoare, zdrobeste mure, strecoara zeama si dilueaz-o cu o cantitate egala de apa. Aplica pe par, lasa sa actioneze 5 minute si limpezeste.
Pentru a da stralucire parului blond, fierbe flori de musetel timp de 30 de minute si lasa sa se raceasca. Strecoara si aplica pe par inaintea samponarii, apoi lasa sa actioneze 5 minute si limpezeste.
Pentru a curata in profunzime parul, amesteca 25 g de rozmarin in apa clocotita, lasa sa stea 30 de minute, strecoara si lasa sa se raceasca. Aplica pe parul umed inainte de sampon.
Cel mai simplu coc: strange tot parul la ceafa, rasuceste-l astfel incat sa ascunzi varfurile, prinde cu un ac de par si pulverizeaza cu fixativ.
Daca vrei o "coada de cal" bine stransa, leaga parul cu un snur ud peste care ai pus un elastic imbracat in material textil. Pe masura ce snurul se usuca, el se va strange si mai tare.
Daca parul se electrizeaza usor la pieptanat, foloseste periile din par natural, cu maner de lemn.
Masca pentru toate tipurile de par: o banana zdrobita, 1 lingura ulei de floarea-soarelui, 1/2 lingura suc proaspat de lamaie. Aplica pe parul uscat, lasa sa actioneze 30 de minute si spala cu sampon.
Periile circulare cu structura din metal sunt ideale pentru a da volum parului, pentru a obtine onduleuri si pentru a intoarce varfurile.
Daca vrei sa dai forma buclelor naturale, inainte de spalare, aplica pe par un amestec de 1 lingura zeama de lamaie si 250 ml apa.
Pentru o mai buna curatare a parului, adauga 1 lingura de otet alb in timpul samponarii.
Daca firele de par rebele iti dau de furca, netezeste-le cu putin gel.
Daca doresti sa dai stralucire parului tau, foloseste gel, apoi pulverizeaza fixativ.
Pentru a da mai multa stralucire parului vopsit, amesteca o parte otet cu trei parti ulei de floarea- soarelui. Lasa amestecul pe par timp de 5 minute, apoi spala si limpezeste ca de obicei.


Sfaturi pentru parul gras:

Pudra - daca esti grabita si nu ai timpul necesar pentru a-l ingriji, pudra pentru bebelusi te poate salva rapid. Pudreaza-ti parul, lasa 5 minute sa actioneze si apoi piaptana-l. Rezultatul: pudra va absorbi uleiul, iar parul tau nu va parea atat de incarcat de grasime.

Lamaie si aloe vera - ai nevoie de 1/2 lingurita de aloe vera gel si 1 lingura de zeama de lamaie. Amesteca aceste ingrediente si adauga putin din samponul tau. Spala-te in mod normal pe par cu acesta compozitie, insa nu uita: lasa cateva minute sa actioneze si apoi indeparteaza cu apa.

Frunze de menta - Pune 1 1/2 pahare cu apa intr-un recipient. Adauga un pumn de frunze de menta si lasa-le la fiert pentru 20 de minute. Amesteca solutia si toarn-o peste samponul tau (300 ml).

Masajul - te poate ajuta la exfolierea pielii si indepartarea reziduurilor de ulei. Amesteca 1 lingura de otet de malt intr-un pahar cu apa si adauga putina sare. Foloseste 2 linguri din compozitie pentru a-ti masa scalpul, repetand tratamentul de doua ori pe saptamana. Este foarte important sa lasi sa actioneze o ora inainte de a indeparta cu apa.

Balsam cu extract de henna - amesteca extractul din frunze de henna cu 2 linguri de iaurt si putin zahar pentru a forma o pasta. Adauga putina apa, daca ti se pare ca pasta este prea densa. Aplica amestecul pe par si lasa-l sa actioneze timp de 20 de minute, dupa care indeparteaza cu apa.

Nasturel (Nasturtium officinale) - planta cu numeroase proprietati (benefica impotriva cancerului, da gust salatelor) datorita vitaminelor si mineralelor sale: fier, zinc si vitamina A. Adauga intr-un pahar cu apa, un pumn de frunze proaspete de nasturel (in cazul in care ai parul lung s-ar putea sa ai nevoie de doua ori mai multe frunze si 2 pahare cu apa) si amesteca bine. Incalzeste compozitia si pune-o la fiert timp de 10 minute, dupa care las-o la rece. Intre timp, spala-te pe par si aplica apoi solutia preparata, lasand-o sa actioneze 20 de minute inainte de a clati cu apa

Cateva remedii pentru parul deteriorat, lipsit de stralucire:


Se aplica o masca pentru par preparata din doua galbenusuri proaspete si 50 ml de bere. Se intinde masca pe par, se maseaza totodata si scalpul, se acopera capul cu un prosop si se lasa 30 de minute.
Se clateste bine parul dupa spalare cu decoct de iarba mare, masand scalpul. Decoctul se prepara din 8 linguri de planta uscata la un litru apa.
Se prepara o lotiune regeneranta din 3 lingurite de ulei de masline cald si doua linguri zeama de lamaie. Se pun intr-o sticluta, se amesteca bine si se aplica pe parul proaspat spalat, masand bine scalpul. Se acopera capul cu un prosop. Dupa 30 de minute se spala.
Dupa spalare, se maseaza scalpul, umezind bine si firele de par cu infuzie din coada-calului, lumanarica si urzica. Infuzia se poate folosi si pentru calmarea scalpului iritat. Se amesteca plantele in proportii egale, se pun doua linguri intr-un vas de portelan, se toarna peste ele 3 cani de apa, se acopera si se lasa 15 minute. Se foloseste pe parul curat, dupa clatire. Se lasa sa se usuce de la sine.
Se prepara un balsam din ou proaspat, o lingura de ulei de masline, doua linguri de suc proaspat de portocala sau lamaie, o lingurita de miere si se aplica pe parul proaspat spalat, masand bine scalpul. Dupa 10 minute se clateste cu apa calda.
Se pun doua linguri cu zeama de lamaie sau otet in apa de clatire.
Parul proaspat spalat se clateste cu infuzie de salvie, masand bine scalpul, pentru intarirea radacinii firului de par si pentru stimularea cresterii.
Se prepara o lotiune din miere, otet de mere si apa calda. Se pun o lingurita de miere si una de otet la o cana de apa calda, se amesteca bine, se inmoaie pieptenele in lotiune si se trece de mai multe ori prin parul proaspat spalat. Dupa aplicare nu se mai clateste parul, ci se lasa sa se usuce de la sine.
Se clateste parul cu infuzie de sovarv sau de urzica, pentru intarirea radacinii si pentru stimularea cresterii.

Cateva remedii pentru parul gras cu exces de sebum:

Se clateste parul cu infuzie din frunze de nuc. Parul va capata nuante de brun.
Se maseaza scalpul cu tinctura de brusture. Va intari firul de par si va controla excesul de sebum.
Pentru controlarea si reglarea excesului de sebum, se pun in apa de clatire 2-3 picaturi de ulei de arbore de ceai.
Se maseaza scalpul cu o lotiune preparata din 4 lingurite de plante uscate (urzica, rozmarin, coada-calului si cimbru, in cantitati egale) la 150 ml apa si o lingurita de otet de mere sau suc proaspat de lamaie. Se prepara infuzia de plante, se strecoara, se adauga otetul sau zeama de lamaie si cu lotiunea obtinuta se maseaza bine scalpul, dupa spalare, avand grija sa se umezeasca parul. Nu se clateste si se lasa sa se usuce de la sine.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


ingrjirea parului corecta - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: ingrjirea parului corecta   ingrjirea parului corecta - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Sept 22, 2010 1:43 am

super merci clau


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


ingrjirea parului corecta - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: ingrjirea parului corecta   ingrjirea parului corecta - Pagina 2 I_icon_minitimeJoi Sept 23, 2010 10:59 am

infuzie de frunze de nuc mi-am facut si eu si e foarte eficient


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


ingrjirea parului corecta - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: ingrjirea parului corecta   ingrjirea parului corecta - Pagina 2 I_icon_minitimeVin Sept 24, 2010 4:00 am

pt parul roscat


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


ingrjirea parului corecta - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: ingrjirea parului corecta   ingrjirea parului corecta - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Oct 12, 2010 11:26 am


Placa de par rotativa InStyler - Acum numai la 99 Ron-Beneficiati de o reducere de: 45%
Avantaje:Indreapta,intoarce si da volum si stralucire fara sa deterioreze parul.
Designul si modul de functionare sunt unicat,rezultate mai bune cu minimum de caldura,indreapta, coafeaza, da amploare si volum parului tau,usor de folosit ,economiseste toti banii pe care ii dai la coafor si devii propriul stilist,are trei setari de caldura,complet automat ,nu deterioreaza parul ca o placa obisnuita..
Aparatul Instyler este mai eficient, cu mai putina caldura!
Il poti tine pe fiecare suvita cat timp vrei pentru rezultate fabuloase..


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


ingrjirea parului corecta - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: ingrjirea parului corecta   ingrjirea parului corecta - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Oct 13, 2010 8:42 am

cine folosete eu una nu merci


Sus In jos
Admin
Administrator
Administrator
Admin


ingrjirea parului corecta - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: ingrjirea parului corecta   ingrjirea parului corecta - Pagina 2 I_icon_minitimeJoi Oct 14, 2010 3:54 am

Nici eu nu folosesc sunt de parere ca si produsele de hairstyling distruge parul, nu as folosi in veci asa ceva,e mine cand ma coafat la botez si am vazut ca ma facut cu placa...am intrebato daca nu exista alta metoda de hairstyling ca imi distruge paru...dar noroul meu ca era placa profesionala.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


ingrjirea parului corecta - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: ingrjirea parului corecta   ingrjirea parului corecta - Pagina 2 I_icon_minitimeJoi Oct 14, 2010 7:27 am

asa este clau


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


ingrjirea parului corecta - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: ingrjirea parului corecta   ingrjirea parului corecta - Pagina 2 I_icon_minitimeSam Noi 06, 2010 11:35 am

si eu am avut probleme din cauza placii de intins parul. il intindeam de 2 ori pe saptamana si ajunsese extrem de ars. acum o folosesc doar la okazii speciale si mi-am luat o placa mai profesionala cu placi de ceramica. inainte de a folosi placa e bine sa folositi un ulei special care protejeaza parul de influenta placii de par.


Sus In jos
Continut sponsorizat




ingrjirea parului corecta - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: ingrjirea parului corecta   ingrjirea parului corecta - Pagina 2 I_icon_minitime



Sus In jos
 

ingrjirea parului corecta

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Regulament la postare

-Incercati pe cat posibil sa evitati certurile.
- Respectati-i pe ceilalti membri daca vreti sa fiti si voi respectati.
- Nu faceti reclama mascata. Primiti avertizare si apoi veti fi exclus.
-Vorbiti cu administratorul pentru reclama si schimb de bannere.
- Administratorul are dreptul sa excluda membri daca accestia incalca regulile.
- Fiti spontani in alegerea subiectelor. Nu se stie cand vei fi promovat!!
-Apreciem spontaneitatea. Fiti activi si legati prietenii.
-EVITATI DUBLU-POST-ITUL!!Atrage dupa sine avertizarea!
Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Universul Copiilor :: Frumusete & Moda :: Ingrjirea parului-
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente