Universul Copiilor
Bine ati venit pe Universul Copiilor
Va invitam sa va inregistrati cu noi pentru a fi alaturi de noi de mamici si de lumea copiilor!
Universul Copiilor
Bine ati venit pe Universul Copiilor
Va invitam sa va inregistrati cu noi pentru a fi alaturi de noi de mamici si de lumea copiilor!
Universul Copiilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Bine ati venit!!
 
AcasaAcasa  SiteSite  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 Poezii, cantece, povestioare.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitator
Vizitator
Anonymous


Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 _
MesajSubiect: Re: Poezii, cantece, povestioare.   Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 I_icon_minitimeMar Feb 23, 2010 1:07 pm

Cu multa placere


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 _
MesajSubiect: Re: Poezii, cantece, povestioare.   Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 I_icon_minitimeMar Feb 23, 2010 1:16 pm

o voi invata si eu pe alexia aceste poezii scrise de voi fetelor ca sunt foarte frumoase.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 _
MesajSubiect: Re: Poezii, cantece, povestioare.   Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 I_icon_minitimeMar Feb 23, 2010 9:28 pm

Povestea unui omuleţ de zăpadă
Colectia: Poezii pentru copii
A fost odată, într-o lume mai albă decât o foaie de hârtie pe care nu e scrisă nicio poveste, un omuleţ negru de supărare. Supărarea nu i se trăgea de la altceva decât la singurătatea prea mare, căci, pe acolo, prin deşertul lui de zăpadă, nu se arăta nimeni.

Într-o zi, cum stătea el, aşa, bosumflat, şi îndesa cu ciudă fulgi de nea într-o pernuţă pufoasă, îi trecu prin cap gândul cel mai năstruşnic: să plece! Să plece şi să vândă pernuţe albe şi moi, ba chiar şi săculeţi de dormit, cui o dori să cumpere... Dar era foarte hotărât să se târguiască ore în şir, chiar dacă avea să iasă în pierdere... Căci nimic nu îşi dorea mai mult decât să aibă cu cine să se târguiască.

Zis şi făcut. Aruncă bagajul în sănioara la care prinse şi câţiva clopoţei, să-i ţină de urât, şi îşi începu călătoria, ce avea să dureze zile în şir, una după alta, dacă lăsăm timpul să se deşire ca un fir de aţă dintr-un ghem încâlcit...

În cea din urmă zi a călătoriei sale, când era cât pe ce să treacă pragul către lumea locuită de făpturi omeneşti, în faţa omuleţului nostru, încă negru de supărare, se opinti un înger:

- Unde zoreşti aşa? îl întrebă îngerul.

- Caut oameni, să le vând pernuţele astea moi! răspunse el, plin de speranţă şi bucuros că, în sfârşit, cineva îi taie, ca o rază de soare, calea singurătăţii.

- Cauţi oameni? se prefăcu mirat îngerul. Oameni vii?

- Păi, da, aşa mi-am zis, că trebuie să am şi eu cu cine să fac un târg cinstit...

- Adică să le dai pe degeaba pernuţele la care ai muncit o iarnă întreagă?

- Şi săculeţii...

Îngerul zâmbi omuleţului, care se albea încet, încet, pătruns de o pace tot mai adâncă...După vreo câteva ore de sporovăială, pe nebăgate de seamă, amândoi ajunseră-n cer. De acolo se vedeau bine de tot şi urmele săniuţei prin deşertul alb şi oraşul cu străduţele pe care ar fi urmat să rătăcească mica făptură de nea.

- Vezi tu fiinţele acelea care trec unele pe lângă altele?

- Le văd...

- Fiecare dintre ele are în inima ei o avere mai mică sau mai mare... dar nu mai ştiu, din păcate, să facă un târg cinstit cu un omuleţ de zăpadă...

- Adică, de ce?

- Pentru că niciuna nu vrea să iasă, ca tine, în pierdere. Acum înţelegi?

- Aşa şi aşa... răspunse mica făptură, în timp ce în capul rotund îi încolţi o idee şi mai năstruşnică decât aceea a călătoriei, al cărei sfârşit nu îl prevăzuse.

- Lasă, o să pricepi tu mai târziu, zise îngerul zâmbitor, privind cum omuleţul desface mulţumit pernă cu pernă şi împrăştie fulgii albi de sus.

- Acum, zise el încântat, o să-şi facă singuri pernuţe şi săculeţi de dormit... că eu sunt aici şi nu mai pot să le vând nimic.

Numai că oamenii se uitau în sus, se bucurau o clipă de ninsoarea bogată, apoi îşi vedeau de drum... Rareori, câte un copil căruia vreo bunică sau vreun bunic îi citise, printre altele, şi povestea aceasta, se întindea pe spate în aşternutul de nea, lăsa acolo o urmă adevărată, de îngeraş, după care se punea pe făcut un om de zăpadă, cu ochişorii ca două măsline, câteodată foarte înneguraţi...


Sus In jos
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 _
MesajSubiect: Re: Poezii, cantece, povestioare.   Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 I_icon_minitimeMier Mar 10, 2010 1:31 pm

Ultima ninsoare-a prins sa cearna


Fulgul moale-a sarutat tapsanul,


Mama, cand nici nu-mplinisem anul


Tu mi-ai aratat intaia iarna.





Mi-ai purtat manuta peste nea


Ca sa simt ca-i moale si e buna


Si-ai privit cu mine, impreuna


Turturii ca un tais de stea.





Toate anotimpurile-apoi


Rand pe rand le-ai colindat
cu mine


Ca sa-nvat mai iute si mai bine


Mandrele privelisti de la noi,





Si-n casuta mintii sa incapa


Bogatia atator intelesuri,


Cate salcii se rasfrang in ape,


Cate spice se indoaie in sesuri.





Tu, intaia mea invatatoare


Cu povete drepte calea-mi sameni


Si ma-ndemni spre dragostea de oameni


Ca spre cel mai drept dintre izvoare.





As dori sa te iubesc mereu,


Sa-ti mangai cu mana mea cea mica


Bluza mirosind a levantica,


Mama, cand ma strangi la pieptul tau.





Ultima ninsoare-ncarca merii


Dar curand ce plini vor fi de floare!


Martie mamico, sarbatoare!


Sarbatoarea ta si-a primaverii!


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 _
MesajSubiect: Re: Poezii, cantece, povestioare.   Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 I_icon_minitimeJoi Mar 11, 2010 5:45 am

Frumoasa Clau abia astept sa o aud si eu pe ely spunanad prima ei poezie Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 804986


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 _
MesajSubiect: Re: Poezii, cantece, povestioare.   Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 I_icon_minitimeJoi Mar 11, 2010 6:42 am

Foarte frumos, eu stiu doar cantecele...cutiuta muzicala.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 _
MesajSubiect: Re: Poezii, cantece, povestioare.   Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 I_icon_minitimeJoi Mar 11, 2010 6:47 am

Si noi
Ii mai pun si ii place si cantecelele de la lazy town Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 124364


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 _
MesajSubiect: Re: Poezii, cantece, povestioare.   Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 I_icon_minitimeSam Mar 27, 2010 5:27 am

super toate.foarte dragute. Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 797964


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 _
MesajSubiect: Re: Poezii, cantece, povestioare.   Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 I_icon_minitimeSam Mar 27, 2010 11:41 am

O sa vin si eu cu o poezie care i-o spun mereu Elinei ca sa invete nasucul,gurita...


De cand am venit pe lume
Mi-a placut sa stiu de mine.
In oglinda ma privesc
si incep sa povestesc:
Am un cap rotund,vezi bune
Urechiuse foarte fine
Doua sunt,stie oricine.
Un nas mic
Si o gurita
Si 2 ochi de albastrita
Vine-n continuare corpul,e legat de cap cu gatul
La corp am 2 manute,ce au 10 degetute
Si mai am 2 picioare,care-s bune la miscare
Eiii acesra-i corpul meu
Sa-l invat nu a fost greu!


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 _
MesajSubiect: Re: Poezii, cantece, povestioare.   Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 I_icon_minitimeDum Mar 28, 2010 1:57 am

Foarte frumoasa gepiza. abia astept sa se faca si gaza mea mai mare s-o invat poezii. am de unde sa le iau.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 _
MesajSubiect: Re: Poezii, cantece, povestioare.   Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 I_icon_minitimeDum Mar 28, 2010 7:34 am

da foarte frumoasa gepiza.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 _
MesajSubiect: Re: Poezii, cantece, povestioare.   Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 I_icon_minitimeDum Mar 28, 2010 8:01 am

Eu i-o spun mereu sii ii arat,capul,ochisorii,gurita,nasucul
Si ii place


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 _
MesajSubiect: Re: Poezii, cantece, povestioare.   Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 I_icon_minitimeLun Mar 29, 2010 7:01 am

Ionica cel murdar

Dimineata cand se scoala
Niciodata nu se spala
Totdeauna e murdar
Si negru ca un hornar.
Dar ligheanul suparat
Asfel l-a amenintat:
Stai! Te-oi prinde eu Ionica,
Ce de apa-ti este frica?
Si Ionica fuge, fuge…
Si ligheanul tot l-ajunge,
Si mi-l spala drept in drum,
Cu apa si cu sapun.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 _
MesajSubiect: Re: Poezii, cantece, povestioare.   Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 I_icon_minitimeMar Mar 30, 2010 5:27 am

anarebeca6 a scris:
Maimutica cu cercei
Joaca noaptea pan’ la trei,
De la trei si jumatate
Maimutica nu mai poate…

Maimutica cu cercei,
Joaca noaptea pan’la trei
si la trei si jumatate
I s-au rupt pampersii-n spate…

super tareee! tocmai i-a zis matusica dariei zilele astea si i-a placut maxim! bine ca am gasit-o! o voi invata! Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 804986


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 _
MesajSubiect: Re: Poezii, cantece, povestioare.   Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 I_icon_minitimeMar Mar 30, 2010 5:30 am

cristinik84 a scris:
Azi pisica mea e trista

Azi pisica mea e trista,
Ca nu are o batista
Sa-si sterga cu ea mustata
Ca i-a murdarit-o rata.
Pisicut-o stai nitel!
Iti dau eu un prosopel.
Dar pana ma-ntorc cu el,
Ai grija de soricel?

fetelor, imi aduceti aminte de copilarie! eu zicea proposel...nu puteam sa zic prosopel! Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 220247


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 _
MesajSubiect: Re: Poezii, cantece, povestioare.   Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 I_icon_minitimeMar Mar 30, 2010 5:45 am

Unu-i soarele pe cer,
Doi sunt ochisorii mei,
Trei foite la trifoi,
Patru labe la pisoi.
Daca vreti sa-l stiti pe 5,
Ia uitati-va aici: 1,2,3,4,5. (numara pe degete)


Tica - tica - tica
M-a batut mamica
Ca mi-a papat pisica
Toata mancarica
Si m-am dus la scoala
Cu burtica goala!


Vine melcul suparat
O furnica l-a piscat
Si cum vine pas, pas, pas
Intalneste-un carabus.
Si din gura el striga
Fugi de-aicea nu mai sta
Da-te-n colo nu sta-n drum
Ca te iau in coarne acum!


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 _
MesajSubiect: Re: Poezii, cantece, povestioare.   Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 I_icon_minitimeMar Mar 30, 2010 8:45 am

fetelor foarte frumoase poieziile
dar baiatul meu acum este mai marisor si invartam poizii de la scoala


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 _
MesajSubiect: Re: Poezii, cantece, povestioare.   Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 I_icon_minitimeMar Mar 30, 2010 1:11 pm

sunt foarte frumoase poezioarele. mi-am amintit putin de copilarie cand spuneam si eu astfel de poezii


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 _
MesajSubiect: Re: Poezii, cantece, povestioare.   Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 I_icon_minitimeMier Mar 31, 2010 12:18 am

Avem de unde invata poezii. Sa vedem copii invata? Aici e aici...


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 _
MesajSubiect: Re: Poezii, cantece, povestioare.   Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 I_icon_minitimeJoi Apr 01, 2010 5:14 am

foarte frumoase. mai scrie cineva pe aici.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 _
MesajSubiect: Re: Poezii, cantece, povestioare.   Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 I_icon_minitimeVin Apr 09, 2010 1:27 pm

sunt foarte frumoase poezioarele. pe unele nu le stiam...stie si alexia tica-tica


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 _
MesajSubiect: Re: Poezii, cantece, povestioare.   Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 I_icon_minitimeSam Apr 10, 2010 7:22 am

Un pitic,
Atat de mic,
Facea baie in ibric.
Pe sapun a alunecat,
Si piticul s-a 'necat.
Vai, vai, ce pacat,
Ca piticul s-a 'necat!


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 _
MesajSubiect: Re: Poezii, cantece, povestioare.   Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 I_icon_minitimeDum Apr 18, 2010 11:36 am

Oglinda

- Să nu fii trist, îşi spuse Fulguleţ,
Privindu-se-n oglinda îngheţată
A unui lac, sub mărul pădureţ
Cu mere albe, fără nicio pată…


- Să nu fii trist, măi, fulgule de nea,
Nici frică să nu ai că te topeşti,
Tu nu vezi că-n oglindă e o stea?
Că stă pe loc, oricum te învârteşti?


Eu îţi promit că steaua o să fie
Mereu acolo, chiar dac-o să pleci,
Oglinda asta nu va fi pustie,
Doar chipurile, poate, mult mai reci…


Când tu, măi, Fulguşor, o să revii,
La iarnă, să te vezi în sticla ei,
Să-ţi aminteşti de joacă, de copii,

Şi chiar de mine, dacă o să vrei.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 _
MesajSubiect: Re: Poezii, cantece, povestioare.   Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 I_icon_minitimeJoi Apr 22, 2010 12:25 am

Pisicuta pis pis pis
Te-am viasat azi noapte-n vis
Te spalam
Te pieptanam
Funda rosie iti puneam.

Tica tica tica
Ma batut mamica
Ca mancat pisica
Toata mancarica
Si ma-am dus la scoala
Cu burtica goala.

Melc melc codobelc
Scoate coarne bouresti
Ca te duc la balta
Si-ti dau apa calda
Si te asez pe un bustean
Sa mananci leustean.

Primele lui poezioare au fost astea si cantecelu preferat ,,in padurea cu alune,, acum stie cateva in spaniola ei nu fac serbari ca la noi cu poezi ci fac carnavale cu costume Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 911751 nimic din ce se face la noi aici nu exista deci nu ma pot bucura ca si voi de serbarile lui,nici de craciun,nici de ziua mamei care apropo aici ziua mamei este in prima duminica din luna MAI.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 _
MesajSubiect: Re: Poezii, cantece, povestioare.   Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 I_icon_minitimeJoi Mai 06, 2010 11:40 pm

mie imi plac foarte mult poeziile Elenei Farago. cand eram mai mica, le citeam in continuu de dragi ce-mi erau. o voi invata si pe fetita mea cand se va face mai mare. deja i le spun de-acum.[le stiu pe derost]
daca vreti le gasiti pe net. sunt foarte frumoase si educative. ''te unge pe suflet.''


Sus In jos
Continut sponsorizat




Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 _
MesajSubiect: Re: Poezii, cantece, povestioare.   Poezii, cantece, povestioare. - Pagina 3 I_icon_minitime



Sus In jos
 

Poezii, cantece, povestioare.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Regulament la postare

-Incercati pe cat posibil sa evitati certurile.
- Respectati-i pe ceilalti membri daca vreti sa fiti si voi respectati.
- Nu faceti reclama mascata. Primiti avertizare si apoi veti fi exclus.
-Vorbiti cu administratorul pentru reclama si schimb de bannere.
- Administratorul are dreptul sa excluda membri daca accestia incalca regulile.
- Fiti spontani in alegerea subiectelor. Nu se stie cand vei fi promovat!!
-Apreciem spontaneitatea. Fiti activi si legati prietenii.
-EVITATI DUBLU-POST-ITUL!!Atrage dupa sine avertizarea!
Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Universul Copiilor :: Pentru prichindeii nostri-
Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente