Universul Copiilor
Bine ati venit pe Universul Copiilor
Va invitam sa va inregistrati cu noi pentru a fi alaturi de noi de mamici si de lumea copiilor!
Universul Copiilor
Bine ati venit pe Universul Copiilor
Va invitam sa va inregistrati cu noi pentru a fi alaturi de noi de mamici si de lumea copiilor!
Universul Copiilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Bine ati venit!!
 
AcasaAcasa  SiteSite  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 tratamente

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente _
MesajSubiect: tratamente   tratamente I_icon_minitimeJoi Feb 11, 2010 8:28 am

In special cand este frig sau bate vantul, trebuie sa ne protejam mainile cu creme si manusi, pentru a evita craparea si iritarea pielii. De asemenea, trebuie sa purtam manusi de menaj atunci cand folosim produse de curatat care contin substante chimice ce ataca pielea. Cand manipulam obiecte dure, fierbinti sau foarte reci, mainile trebuie protejate cu manusi speciale.
Daca dorim sa avem unghii sanatoase trebuie sa consumam zilnic alimente bogate in vitamina A, B si C, in acizi grasi Omega-3 si zinc (morcovi, peste gras, verdeturi, legume proaspete, seminte, nuci).
Iata cateva remedii pentru mainile crapate:

Se unge pielea cu un unguent cu galbenele sau Aloe Vera.
Se fac spalaturi sau tamponari cu decoct din frunze proaspete de morcovi.
Se aplica pe maini o masca din lapte dulce si avocado (se amesteca bine doua linguri pulpa zdrobita de avocado cu doua linguri de lapte dulce pana se obtine o pasta omogena), se lasa sa actioneze 20 de minute, se clateste cu apa calda apoi se unge cu un unguent de galbenele sau musetel.
Se amesteca glicerina cu ulei de lamaie in cantitati egale, si se ung mainile de 4-5 ori pe zi.
Se ung mainile cu ulei de masline.
Dupa ce ati curatat peste sau ati tocat ceapa, mirosul de pe maini se poate indeparta daca va spalati sau va tamponati pielea cu lapte dulce.

Pentru unghiile care se exfoliaza sau se rup usor este recomandat:

Unghiile se freaca cu o felie de lamaie, timp de 10 zile, de 2-3 ori pe zi.
Drojdie de bere inmuiata cu apa de tarate de grau sau apa de faina de orez. Se face o pasta care se aplica pe unghii si se lasa 30 de minute. Tratamentul se repeta timp de 7-8 zile.
Tratamente pentru unghiile patate:

Se prepara o pasta din bicarbonat de sodiu si apa oxigenata si se aplica pe unghii cu un tampon. Dupa ce se lasa sa actioneze cateva minute, se clateste cu apa calda si se ung unghiile cu ulei de masline.

Ingrijirea mainilor

Ingrijirea mainilor este foarte importanta si trebuie sa se faca atat in anotimpul rece, cat si in anotimpul cald, pentru a preveni aparitia xerozei (asprirea pielii, aparitia cojitelor si uneori a mancarimilor). Aceasta afectiune se accentueaza in cazul persoanelor care au o piele uscata si in special in cazul persoanelor care au depasit varsta de 30-35 de ani.



Pentru a preintampina acest lucru este indicata o alimentatie cat mai sanatoasa si o ingrijire corespunzatoare a pielii, prin folosirea de creme si unguente hidratante care au si rol antiseptic si cicatrizant.



Persoanelor cu o piele uscata le sunt recomandate sapunurile pentru copii si evitarea celor sub forma lichida care deshidrateaza pielea foarte mult. Dupa fiecare dus sunt indicate pentru corp folosirea lotiunilor sau a laptelui de corp, iar pentru maini folosirea unei creme foarte grase.



Crema hidratanta se aplica si dupa fiecare spalare pe maini, inainte de inceperea activitatilor (si dupa) si atunci cand iesim din casa. Cele mai indicate sunt cremele cu glicerina, aloe vera, ulei de sofranel, ulei de masline si pe baza de plante naturale precum extractul de rostopasca, galbenele sau musetel. Aceste creme sunt destinate in special ingrijirii mainilor sensibile, cu pielea uscata sau crapata. Au efect tonifiant, regenerator, revitalizant si de reglare a echilibrului lipidic al pielii.



Trebuie evitate servetelele sau solutiile dezinfectante pentru maini care contin alcool, deoarece acestea deshidrateaza pielea si o predispun la infectii cutanate.



Pe langa o ingrijire corespunzatoare este necesara si o alimentatie sanatoasa bogata in vitamine (A, E, D): peste, afine, morcovi, seminte de orice fel si fructe.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente _
MesajSubiect: Re: tratamente   tratamente I_icon_minitimeJoi Feb 11, 2010 11:27 am

forte interesant si bn de stiut!!!!!!! multumim florares


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente _
MesajSubiect: Re: tratamente   tratamente I_icon_minitimeVin Feb 12, 2010 4:03 am

interesant subiect!chiar m-au innebunit unghiile mele.cum cresc si ele putin,cum se exfoliaza si se rup :evil: .acum o sa stau numai cu lamaia pe degete :[img]http://ww


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente _
MesajSubiect: Re: tratamente   tratamente I_icon_minitimeMier Feb 17, 2010 12:55 pm

Eu am o manie de numa pe unghii, abia imi cresc si le si rod , cu toate ca mi ar place sa le am mai mari, off nush ce sa ma mai fac, nu ma pot abtine


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente _
MesajSubiect: Re: tratamente   tratamente I_icon_minitimeJoi Feb 18, 2010 3:29 am

si eu faceam la fel inainte pana m-am enervat intr-o zi,cand m-am uitat mai bine la unghii si am vazut cat de urate sunt :=)): .acum nu am mai avut timp sa mi le ingrijesc de cand cu concursuriile astea.de fapt nu am mai avut timp de nimic.abia ma mai misc de la calculator.i-am innebunit pe toti :=)):


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente _
MesajSubiect: Re: tratamente   tratamente I_icon_minitimeVin Feb 19, 2010 5:54 am

Foarte interesante tratamente -pe unele chiar le aplic si au dat rezultate bune ,mai ales cele pt. unghii. Acum daca nu va suparati am sa va zic si eu ce mai fac atunci cand mi se usuca f. tare pielea de pe maini de la atata detergent si apa dura ca nici cremele nu mai fac fata- seara imi ung mainile cu putin ulei de masline si imi pun o pereche de manusele mai vechi si stau cu ele cam o ora -doua si le scot abia dimineata ma spal pe maini,iar pielea mea isi revine ca prin minune- e catifelata si fina.Merita sa incercati si voi


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente _
MesajSubiect: Re: tratamente   tratamente I_icon_minitimeSam Feb 20, 2010 4:00 am

Ingrijirea unghiilor se realizeaza in mai multe etape. In prima etapa unghiile trebuie sa fie taiate si pilite. A doua etapa este inmuierea pielitei care se va realiza prin punerea unghiilor si mentinerea lor pentru o perioada de 5 minute intr-un vas cu apa calduta si sapun. Dupa ce s-a inmuiat pielita, aceasta poate fi inlaturata prin taierea ei sau poate fi impinsa spre baza unghiei cu un betisor din lemn dar care se nu fie ascutit pentru a nu leza zona. Daca pe parcursul acestei operatiuni s-a facut o taietura mica la baza unghiei atunci acea portiune trebuie automat dezinfectata cu spirt medicinal. Un tratament pentru unghii este acela cu ulei de masline sau de floarea soarelui care se aplica prin masare. Tratamentul se recomanda a fi folosita o data pe saptamana.

Inainte ca unghiile sa fie date cu oja este bine ca acestea sa fie tratate cu un lac de unghii cu vitamine care sa protejeze unghia de pigmentii colorati din oje. Acest lac poate fi incolor sau usor colorat si se va aplica intr-un singur strat si se va lasa sa se usuce. Dupa ce s-a uscat se aplica oja dorita in doua straturi.


Curatarea ojei de pe unghii trebuie sa se faca cu un dizolvant cu vitamine pentru a se proteja unghiile si nu este recomandata cojirea ojei deoarece aceasta metoda zgarie unghiile.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente _
MesajSubiect: Re: tratamente   tratamente I_icon_minitimeJoi Feb 25, 2010 1:39 pm

foarte interesante sfaturile voastre fetelor. am s tin cont de ele.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente _
MesajSubiect: Re: tratamente   tratamente I_icon_minitimeVin Feb 26, 2010 12:17 am

chiar asa daca ai timp sa le ti ca sunt bune.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente _
MesajSubiect: Re: tratamente   tratamente I_icon_minitimeVin Feb 26, 2010 2:17 pm

o sa le copiez si le voi salva sa le am si eu.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente _
MesajSubiect: Re: tratamente   tratamente I_icon_minitimeMier Mar 17, 2010 1:44 pm

anarebeca6 a scris:
si eu faceam la fel inainte pana m-am enervat intr-o zi,cand m-am uitat mai bine la unghii si am vazut cat de urate sunt tratamente 857354 .acum nu am mai avut timp sa mi le ingrijesc de cand cu concursuriile astea.de fapt nu am mai avut timp de nimic.abia ma mai misc de la calculator.i-am innebunit pe toti tratamente 857354

asa eram eu in vacanta de vara


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente _
MesajSubiect: Re: tratamente   tratamente I_icon_minitimeSam Apr 03, 2010 10:38 pm

Pentru unghiile care se exfoliaza sau se rup usor este recomandat:

  • Unghiile se freaca cu o felie de lamaie, timp de 10 zile, de 2-3 ori pe zi.
  • Drojdie de bere inmuiata cu apa de tarate de grau sau apa de faina de orez. Se face o pasta care se aplica pe unghii si se lasa 30 de minute. Tratamentul se repeta timp de 7-8 zile.


Tratamente pentru unghiile patate:

  • Se prepara o pasta din bicarbonat de sodiu si apa oxigenata si se aplica pe unghii cu un tampon. Dupa ce se lasa sa actioneze cateva minute, se clateste cu apa calda si se ung unghiile cu ulei de masline.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente _
MesajSubiect: Re: tratamente   tratamente I_icon_minitimeDum Apr 04, 2010 12:18 pm

Si unghiile mele se rup repede. Inainte sa am fetita, aveam unghii mari si tari, dar acum sunt moi si nu le mai pot lasa prea mari. Chestia cu lamaia o stiam, restul nu. interesant...


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente _
MesajSubiect: Re: tratamente   tratamente I_icon_minitimeLun Apr 05, 2010 3:38 am

si eu tot pe cea cu lamaia o stiam. dar timp nu prea am de ele.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente _
MesajSubiect: Re: tratamente   tratamente I_icon_minitimeMier Apr 07, 2010 1:37 pm

pentru noi trebuie sa gasim cate putin timp, orice ar fi.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente _
MesajSubiect: Re: tratamente   tratamente I_icon_minitimeJoi Apr 08, 2010 7:14 am

hai ca am notat sfaturile pentru exfoliat! am o mare problema acum cu asta!


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente _
MesajSubiect: Re: tratamente   tratamente I_icon_minitimeJoi Apr 08, 2010 7:25 am

eu am problema cu unghiile, dar mainile sunt frumoase. tratamente 532131


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente _
MesajSubiect: Re: tratamente   tratamente I_icon_minitimeDum Apr 11, 2010 11:53 am

cu lamaie si ulei de masline stiam eu pt unghii.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente _
MesajSubiect: Re: tratamente   tratamente I_icon_minitimeDum Apr 11, 2010 12:37 pm

le intareste? eu le am moi.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente _
MesajSubiect: Re: tratamente   tratamente I_icon_minitimeSam Apr 17, 2010 3:02 am

nu stiu irina nu am folosit. tratamente 581104


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente _
MesajSubiect: Re: tratamente   tratamente I_icon_minitimeJoi Iun 17, 2010 11:41 pm

mie mi-a zis cineva ca e bine sa unem ulei dupa ce e gatit pe unghii, adica dupa ce facem mancare in el. nu am incercat!


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente _
MesajSubiect: Re: tratamente   tratamente I_icon_minitimeVin Iun 18, 2010 5:29 am

nu cred miha. uleiul deja folosit? tratamente 680420


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente _
MesajSubiect: Re: tratamente   tratamente I_icon_minitimeVin Iun 18, 2010 6:40 am

da, cica asa..dar nu am folosit si nici nu mi se pare o idee buna!


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente _
MesajSubiect: Re: tratamente   tratamente I_icon_minitimeVin Iun 18, 2010 7:27 am

nici mie miha.
da pot folosi uleiul de masline din sticla nefolosit.
dar cum sa folosesc uleiul deja folosit la mancare. mi se pare tare aiurea.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente _
MesajSubiect: Re: tratamente   tratamente I_icon_minitimeSam Iun 26, 2010 9:57 pm

mie mi se rup unghiile foarte repede.am sa incerc tratamentul postat de tine.multumesc tratamente 57902


Sus In jos
Continut sponsorizat




tratamente _
MesajSubiect: Re: tratamente   tratamente I_icon_minitime



Sus In jos
 

tratamente

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Regulament la postare

-Incercati pe cat posibil sa evitati certurile.
- Respectati-i pe ceilalti membri daca vreti sa fiti si voi respectati.
- Nu faceti reclama mascata. Primiti avertizare si apoi veti fi exclus.
-Vorbiti cu administratorul pentru reclama si schimb de bannere.
- Administratorul are dreptul sa excluda membri daca accestia incalca regulile.
- Fiti spontani in alegerea subiectelor. Nu se stie cand vei fi promovat!!
-Apreciem spontaneitatea. Fiti activi si legati prietenii.
-EVITATI DUBLU-POST-ITUL!!Atrage dupa sine avertizarea!
Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Universul Copiilor :: Frumusete & Moda :: Ingrijirea mainilor si a unghiilor-
Creati un forum gratuit | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente