Universul Copiilor
Bine ati venit pe Universul Copiilor
Va invitam sa va inregistrati cu noi pentru a fi alaturi de noi de mamici si de lumea copiilor!
Universul Copiilor
Bine ati venit pe Universul Copiilor
Va invitam sa va inregistrati cu noi pentru a fi alaturi de noi de mamici si de lumea copiilor!
Universul Copiilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Bine ati venit!!
 
AcasaAcasa  SiteSite  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 retete pentru copii

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete pentru copii - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: retete pentru copii   retete pentru copii - Pagina 2 I_icon_minitimeJoi Apr 29, 2010 4:39 am

multumesc mult, laura. imi este de mare ajutor, ca mie imi plce sa-i dau sa pape mereu ceva nou si nu mai stiam ce sa-i fac. acum avem multe de incercat. retete pentru copii - Pagina 2 184853


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete pentru copii - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: retete pentru copii   retete pentru copii - Pagina 2 I_icon_minitimeJoi Apr 29, 2010 6:26 am

ce de retete ai laura. retete pentru copii - Pagina 2 804986


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete pentru copii - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: retete pentru copii   retete pentru copii - Pagina 2 I_icon_minitimeJoi Apr 29, 2010 7:50 am

cand mai vreti mai trimit retete pentru copii - Pagina 2 124364


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete pentru copii - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: retete pentru copii   retete pentru copii - Pagina 2 I_icon_minitimeVin Apr 30, 2010 1:43 am

ce mama gospodina esti laura retete pentru copii - Pagina 2 804986


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete pentru copii - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: retete pentru copii   retete pentru copii - Pagina 2 I_icon_minitimeVin Apr 30, 2010 2:12 am

multumesc mult! retete pentru copii - Pagina 2 124364


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete pentru copii - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: retete pentru copii   retete pentru copii - Pagina 2 I_icon_minitimeVin Apr 30, 2010 10:29 am

cu placere laura. retete pentru copii - Pagina 2 804986


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete pentru copii - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: retete pentru copii   retete pentru copii - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Iun 15, 2010 2:16 am

Supa crema de mocovi cu legume pentru sugari

Cantitatile necesare: 500-600 ml lapte, 200 g morcovi curatati, 150 g lapte fiert, sare.
Morcovii spalati, curatati, se taie in bucati marunte, se fierb o ora, o ora si jumatate, se iau de pe foc, apoi se trec prin sita, piureul rezultat se resuspenda in 100 ml zeama in care au fiert morcovii. Se adauga 150 ml lapte, sarea si se mai da in clocot. Este indicat pentru copii in convalescenta, dupa boli diareice sau celor care fac usor tulburari digestive in perioada de vara.


Supa de rosii cu orez
Ingrediente: supa de zarzavat strecurata 400 ml, rosii 150 g, orez 30 g, ulei 10 ml, sare, verdeata.

Se prepara o supa de zarzavat care se strecoara in alt vas, se fierb rosiile si apoi se trec prin sita. In supa de zarzavat se fierbe bine orezul ales si spalat. Apoi se adauga rosiile, uleiul si sarea si se mai da un clocot. Se serveste cu verdeata tocata marunt. In timp ce fierbe se mai poate adauga o lingurita de zahar.
Se recomanda copiilor mai mari de 9 luni.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete pentru copii - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: retete pentru copii   retete pentru copii - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Iun 29, 2010 2:38 am

alta reteat gustoasa!
pate de pui cu morcovi
de la 10 luni
300 g file de piept pui
2 linguri ulei
sare
3 morcovi
2 linguri zeama de lamaie
1 catel usturoi
2 linguri ulei de masline

se spala pieptul de pui, se taie bucati si se inabusa in ulei. se curata morcovii, se taie rondele si se pun la fiert.
dupa ce s-au racit, se dau prin masina de tocat, si morcovii, si carnea. se freaca usturoiul cu ulei de masline si cu zeama de lamaie si se adauga in compozitie. daca e prea tare, compozitia se mai diluiaza cu un pic de supa in care au fiert morcovii.
se pastreaza pateul la rece si se serveste cum vrea fiecare!
mie mi se pare o retea super pentru aperitiv la o zi onomastica sau la o masa festiva.



Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete pentru copii - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: retete pentru copii   retete pentru copii - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Iun 29, 2010 4:05 am

super reteta miha retete pentru copii - Pagina 2 804986


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete pentru copii - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: retete pentru copii   retete pentru copii - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Iun 29, 2010 1:40 pm

super retete
pun si eu cu cateva retete pentru diferite varste:

Piure portocaliu

Ai nevoie: 2 morcovi curatati si taiati felii, 50 g caise confiate (uscate), 10 ml ulei (presat la rece).
Cum procedezi: fierbi morcovii si caisele in putina apa. Apoi racesti compozitia. Adaugi uleiul si cu ajutorul unui blender faci piureul. Poate fi dat copiilor care au peste cinci luni.


SUPA DE ROSII CU OREZ (de la 2 ani)
(felul I, masa de pranz) Ingrediente pentru 4 portii: - 2 morcovi - 2 gulii - un cartof mare - 10 gr mazare - 2-3 pastai de fasole verde - 5 rosii de marime medie - o lingura de orez - 10 ml ulei - verdeata Morcovii, guliile, cartoful si fasolea se curata, se spala si se taie in bucati mari si se pun impreuna cu mzarea la fiert intr-un litru de apa. Se acopera si se lasa pe foc cca o ora, pana scade cantitatea de apa la 300-350 ml. Se scot legumele si se trec prin sita deasa cu lichidul care a ramas. Se adauga putina sare si se pun la fiert inca o data, adaugand orezul. In alt vas se fierb rosiile apoi se trec prin sita. Peste supa si orzul bine fiert se adauga rosiile si uleiul si se mai lasa pe foc cat sa dea in clocot. Cand e gata, se adauga verdeata tocata marunt.

Gogosi de cartofi

GOGOSI DE CARTOFI

- 250 g cartofi,
- 10 g unt,
- 10 g branza rasa,
- 1 galbenus.

Cartofii copti se curata de coaja, se zdrobesc bine si se amesteca cu unt, branza si galbenusul de ou. Se asaza gramajoare pe o tava unsa, se presara schweitzer ras si se coc la foc iute.


PATEU DELICIOS
- 2 cartofei - 3 ficatei pasare - 50 g lapte - o lingurita unt - sare - ½ lingurita smantana Se fierb cartofii cu ficateii. Apoi, se zdrobesc, se adauga untul, laptele, smanatana si se amesteca bine. Apoi se adauga sarea.


De la 9 luni
1. Ciorba de carne de vaca cu perisoare
500 g apa, 200 g carne fara os, 2 cepe mici, 1 morcov, 1 radacina patrunjel, 150-200 g os de vaca, 2 lingurite orez, patrunjel verde, sare.
Se pune la fiert osul in apa cu sare. Se fierbe pana scade apa la jumatate, apoi se completeaza cantitatea de apa evaporata pana la 500 g. Cand da in clocot se adauga zarzavatul, spalat, curatat si taiat marunt in ordinea: ceapa, morcov, patrunjel.
Separat se toaca carnea, se adauga putin miez de paine alba, un praf sare. Se fac perisoare care se pun in supa. Se adauga orezul spalat si se lasa sa fiarba. Se acreste cu zeama de lamaie sau bors. Se bate cu ou si smantana.




Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete pentru copii - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: retete pentru copii   retete pentru copii - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Iun 29, 2010 10:11 pm

mi ai facut pofta elena retete pentru copii - Pagina 2 804986


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete pentru copii - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: retete pentru copii   retete pentru copii - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Iun 30, 2010 2:37 am

gogosile sigur le incerc! multumesc!



Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete pentru copii - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: retete pentru copii   retete pentru copii - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Iun 30, 2010 3:12 am

sa ne spui cum ti au iesit miha


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete pentru copii - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: retete pentru copii   retete pentru copii - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Iun 30, 2010 3:20 am

am incercat gogosile cu cartofi cand avea paty vre-o 8-9 luni si nu mi-au iesit
retete pentru copii - Pagina 2 911751 .Imi spsi si mie miha cu ti-au iesit.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete pentru copii - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: retete pentru copii   retete pentru copii - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Iun 30, 2010 3:34 am

sau poate ne spune elena


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete pentru copii - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: retete pentru copii   retete pentru copii - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Iun 30, 2010 5:51 am

GOGOSI DE CARTOFI

- 250 g cartofi,
- 10 g unt,
- 10 g branza rasa,
- 1 galbenus.

Cartofii copti se curata de coaja, se zdrobesc bine si se amesteca cu unt, branza si galbenusul de ou. Se asaza gramajoare pe o tava unsa, se presara schweitzer ras si se coc la foc iute.


dar pot folosi cartofi fierti? asa o sa incerc. chiar acum merg la bucatarie sa vad ce o iesi! dar cum adica nu ti-au iesit, laura?


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete pentru copii - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: retete pentru copii   retete pentru copii - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Iun 30, 2010 9:43 am

asteptam miha retete pentru copii - Pagina 2 804986


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete pentru copii - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: retete pentru copii   retete pentru copii - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Iun 30, 2010 10:09 am

gataaa! vin cu poze!

retete pentru copii - Pagina 2 Dsc02611
retete pentru copii - Pagina 2 Dsc02612

sotul a mancat doar una, daria cam doua...mai multe eu! cred ca trebuia sa pun nitica sare. eu am folosit branza proaspata de vaci, care nu e sarata. cu telemea probabil ca ar fi iesit mai bune. si nici cascaval nu am avut, decat din cel feliat. oricum, merita sa fie facute, dar imbunatatite.
pentru un bebe sunt excelente! moi, pufoase!


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete pentru copii - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: retete pentru copii   retete pentru copii - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Iun 30, 2010 10:25 am

astea sunt gogosile din cartofi miha.
imi ploua in gura retete pentru copii - Pagina 2 877157


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete pentru copii - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: retete pentru copii   retete pentru copii - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Iun 30, 2010 10:41 am

mamaaa ce bine arata!!!!!vreau si eu retete pentru copii - Pagina 2 804986 .


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete pentru copii - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: retete pentru copii   retete pentru copii - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Iun 30, 2010 11:13 am

hai laura impartim?


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete pentru copii - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: retete pentru copii   retete pentru copii - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Iun 30, 2010 11:39 am

daaaaa cuscra cum sa nu?Sa o intrebam pe miha ne daretete pentru copii - Pagina 2 692160k68dp18m79 si noua?


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete pentru copii - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: retete pentru copii   retete pentru copii - Pagina 2 I_icon_minitimeJoi Iul 01, 2010 12:59 am

cum sa nu ne dea. retete pentru copii - Pagina 2 124364


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete pentru copii - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: retete pentru copii   retete pentru copii - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Iul 06, 2010 7:02 am

vreau si eu!ti-au iesit super miha!nu uita ca pentru copii sarea trebuie sa fie in cantitati mici!este o reteta pentru bebe !
retete pentru copii - Pagina 2 124364


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete pentru copii - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: retete pentru copii   retete pentru copii - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Iul 19, 2010 8:49 am

Vai ce bine ar fi daca ar manca si Irina mea dintrastea...doar ca noi stam foarte prost la capitolul mancare retete pentru copii - Pagina 2 911751


Sus In jos
Continut sponsorizat




retete pentru copii - Pagina 2 _
MesajSubiect: Re: retete pentru copii   retete pentru copii - Pagina 2 I_icon_minitime



Sus In jos
 

retete pentru copii

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Regulament la postare

-Incercati pe cat posibil sa evitati certurile.
- Respectati-i pe ceilalti membri daca vreti sa fiti si voi respectati.
- Nu faceti reclama mascata. Primiti avertizare si apoi veti fi exclus.
-Vorbiti cu administratorul pentru reclama si schimb de bannere.
- Administratorul are dreptul sa excluda membri daca accestia incalca regulile.
- Fiti spontani in alegerea subiectelor. Nu se stie cand vei fi promovat!!
-Apreciem spontaneitatea. Fiti activi si legati prietenii.
-EVITATI DUBLU-POST-ITUL!!Atrage dupa sine avertizarea!
Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Universul Copiilor :: D'ale bucatariei :: Gospodinele forumiste-
Creeaza un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente