Universul Copiilor
Bine ati venit pe Universul Copiilor
Va invitam sa va inregistrati cu noi pentru a fi alaturi de noi de mamici si de lumea copiilor!
Universul Copiilor
Bine ati venit pe Universul Copiilor
Va invitam sa va inregistrati cu noi pentru a fi alaturi de noi de mamici si de lumea copiilor!
Universul Copiilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Bine ati venit!!
 
AcasaAcasa  SiteSite  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 reguli de baza

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitator
Vizitator
Anonymous


reguli de baza _
MesajSubiect: reguli de baza   reguli de baza I_icon_minitimeJoi Feb 11, 2010 8:32 am

Reguli pentru ingrijirea dintilor
Desi pare ceva banal, perierea dintilor nu este o activitate care poate fi trecuta cu vederea. Exista mai multe modalitati prin care aceasta poate fi realizata, insa ideal ar fi sa te consulti cu medicul stomatolog pentru a o alege pe cea mai buna in cazul tau. Este important ca tehnica sa fie adecvata atat pozitionarii dintilor, cat si starii gingiilor tale.





Dulciuri, fructe, legume, branzeturi... Stii sa mananci sanatos, astfel incat si gura ta sa fie sanatoasa?
O tehnica foarte eficienta si usor de retinut consta in utilizarea unei miscari circulare sau eliptice pentru a peria cate doi dinti odata, acoperind gradual gura intreaga.

Periuta se pozitioneaza la un unghi de 45 de grade fata de dinti si se foloseste o miscare circulara. Periaza intai exteriorul dintilor, apoi interiorul, limba si suprafetele pe care mesteci. Nu uita sa perii si portiunile dintre dinti. Utilizarea unei miscari de genul inainte-inapoi poate provoca retragerea gingiei, expunerea radacinii dintilor sau sensibilizarea acesteia. De asemenea, linia gingiei poate fi frecata excesiv si deci sensibilizata.
O tehnica foarte eficienta si usor de retinut consta in utilizarea unei miscari circulare sau eliptice pentru a peria cate doi dinti odata, acoperind gradual gura intreaga. Periuta se pozitioneaza la un unghi de 45 de grade fata de dinti si se foloseste o miscare circulara. Periaza intai exteriorul dintilor, apoi interiorul, limba si suprafetele pe care mesteci. Nu uita sa perii si portiunile dintre dinti. Utilizarea unei miscari de genul inainte-inapoi poate provoca retragerea gingiei, expunerea radacinii dintilor sau sensibilizarea acesteia. De asemenea, linia gingiei poate fi frecata excesiv si deci sensibilizata. Periute tari sau moi? In general, capul unei periute trebuie sa fie relativ mic, pentru a permite usor accesul. Ar trebui, de asemenea, sa aiba un maner ferm si stabil, pentru o manevrare optima. Perii adecvati sunt cei moi din nylon, cu capetele rotunjite. Preseaza periuta pe dinti numai atat cat este nevoie pentru a curata spatiile dintre dinti si suprafata acestora. Perii de duritate medie sau mare sunt in general nerecomandati. Cat timp trebuie efectuata perierea? O idee buna ar fi sa lasi radioul deschis atunci cand te speli pe dinti, din moment ce dentistii recomanda o periere de 3-4 minute, exact cat dureaza in general o melodie. Poti folosi si un cronometru, pentru a masura cu exactitate. Multi oameni au impresia ca periatul dintilor dureaza destul de mult; in realitate, insa, ei nu petrec mai mult de un minut cu aceasta activitate. Pentru a te asigura ca perierea este utila si ca atingi toate punctele esentiale, este mai bine sa te speli cate 3-4 minute intregi de doua ori pe zi, decat sa periezi fugitiv dintii de 5 sau mai multe ori in decursul zilei. Este indicat sa te speli pe dinti la serviciu? Cu siguranta ca este, desi multa lume nici nu se gandeste la acest lucru. Dentistii recomanda pastrarea unei periute de dinti la serviciu; acest gest mareste cu 65% sansele ca sa te speli pe dinti in timpul zilei, ceea ce nu poate fi decat benefic. Curatarea resturilor de mancare ce raman intre dinti stopeaza alimentele pline de zahar sa se transforme in acizi daunatori si sa provoace carii. Daca folosesti pasta de dinti cu fluor dimineata si seara, inainte de culcare, la serviciu poti doar sa perii dintii si sa clatesti gura, fara a mai utiliza pasta. Chiar si in cazul in care nu ai la indemana periuta de dinti, o clatire de 30 de secunde cu apa, efectuata dupa masa de pranz, este utila pentru protejarea gurii. Urmatoarele sfaturi te pot ajuta sa iti ingrijesti mai bine dintii cand esti la serviciu: * lipeste-ti pe birou sau pe computer o nota care sa iti aminteasca sa te speli pe dinti dupa masa; * periaza-ti dintii imediat dupa ce mananci, inainte de a fi absorbita de munca; * pastreaza-ti periuta si pasta de dinti intr-un loc accesibil la serviciu; * include spalatul pe dinti in rutina ta zilnica de improspatare la serviciu.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


reguli de baza _
MesajSubiect: Re: reguli de baza   reguli de baza I_icon_minitimeVin Feb 12, 2010 4:08 am

offf.dintii.as vrea sa am si eu dintii albi,albi :lol: dar am auzit k nu e bine sa-ti faci acel tratament de albire.voi stiti ceva?ma puteti ajuta cu un sfat :?:


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


reguli de baza _
MesajSubiect: Re: reguli de baza   reguli de baza I_icon_minitimeLun Feb 15, 2010 12:01 am

Produsele de albire recomandate de medicul dentist pot asigura albirea dinţilor acasă, confortabil şi eficient. Medicul dentist poate evalua necesitatea albirii dinţilor şi vă poate recomanda metoda cea mai adecvată pentru dumneavoastră.

Toate metodele de albire cu gutieră confecţionată de medicul dentist utilizează un gel de albire ca ingredient activ – în general peroxid.
În primul rând, medicul dentist vă confecţionează o gutieră personalizată. Gutiera personalizată este mai uşor de purtat decât una din acrilat termopolimerizabil sau alt tip de gutieră. Gutierele personalizate pot fi confecţionate pentru albirea dinţilor de sus şi de jos, dacă doriţi acest lucru. De asemenea, utilizarea acestora reduce riscul sensibilizării gingiilor şi asigură un contact mai bun cu soluţia de albire.
Medicul dumneavoastră vă va da un gel de albire pe care îl veţi introduce în gutieră cu ajutorul unei seringi sau dintr-un tub. Gelul de albire conţine în general peroxid de carbamidă sau peroxid de hidrogen în concentraţie de 10-22%. În funcţie de formula substanţei, vi se va recomanda să purtaţi gutiera în fiecare zi, un anumit număr de ore, sau pe timpul nopţii, o anumită perioadă de timp.
Preţul albirii dinţilor cu ajutorul gutierei confecţionate de medicul dentist este de aproximativ150 USD sau mai mult – după ce vi s-a confecţionat gutiera, va trebui să cumpăraţi materialul de albire cam o dată pe an, pentru a menţine efectul tratamentului, deoarece dinţii se vor păta din nou din cauza consumului de cafea, ceai, vin roşu, tutun şi alimente bogate în pigmenţi.

Dacă apar simptome de sensibilizare temporară sau iritarea gingiilor, adresaţi-vă medicului dentist. Este posibil ca medicul să vă recomande un tratament de fluorizare la domiciliu, sau să întrerupeţi tratamentul de albire pentru o perioadă minimă de timp.
Sistemul de albire Colgate Sensitive Maximum Strength plus
Sistemul de albire Colgate Platinum Professional


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


reguli de baza _
MesajSubiect: Re: reguli de baza   reguli de baza I_icon_minitimeLun Feb 15, 2010 10:59 pm

eu folosesc o pasta de dinti foarte buna care mi-a albit dintii si ii curata f bine(parodontax)


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


reguli de baza _
MesajSubiect: Re: reguli de baza   reguli de baza I_icon_minitimeLun Feb 15, 2010 11:02 pm

da intradevar este foarte buna , si eu o folosesc , e cam rea la gust dar da rezultate bune


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


reguli de baza _
MesajSubiect: Re: reguli de baza   reguli de baza I_icon_minitimeMar Feb 16, 2010 6:32 am

hmmm.ma duc si eu sa-mi iau :D sper sa dea rezultate si la mine


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


reguli de baza _
MesajSubiect: Re: reguli de baza   reguli de baza I_icon_minitimeMar Feb 16, 2010 10:30 am

eu sunt foarte multumita de ea.


Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous


reguli de baza _
MesajSubiect: Re: reguli de baza   reguli de baza I_icon_minitimeMier Feb 17, 2010 7:57 am

Am cumparat si noi astazi pasta de dinti nenodent , care are si o periutza de dinti ca un degetar, o pun pe degetul meu.. Am spalat-o pe Sara pe dinti si i-a placut..sper sa ma lase mereu sa o spal pe dinti.. Ca sa nu avem probleme cu acele devastatoare carii :)


Sus In jos
Admin
Administrator
Administrator
Admin


reguli de baza _
MesajSubiect: Re: reguli de baza   reguli de baza I_icon_minitimeMier Feb 17, 2010 8:22 am

Trebuie sa invete si ea arta spalatului pe dinti reguli de baza 148704


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


reguli de baza _
MesajSubiect: Re: reguli de baza   reguli de baza I_icon_minitimeMier Feb 17, 2010 12:53 pm

Fetita mea pana acu 2 saptamani, inghitea la pasta de dinti la greu, dar de 2 saptamani ne am invatat sa nu mai inghitim, probabil s-o fi saturatd e aroma de la pasta :)) :-din: eu ma spal cu blend a med, e foarte buna, si eu sunt sensibila la gingii


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


reguli de baza _
MesajSubiect: Re: reguli de baza   reguli de baza I_icon_minitimeJoi Feb 18, 2010 3:37 am

si fetei mele ii placea cel mai mult cand era mica sa manance pasta de dinti.acum se spala foarte bine pe dintisori,singurica,ca doar e fata mare :flower:


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


reguli de baza _
MesajSubiect: Re: reguli de baza   reguli de baza I_icon_minitimeVin Feb 19, 2010 1:11 pm

parodontax este chiar asa de buna aceasta pasta de dintii? as incerca si eu daca tot vb pe aici de ea.
eu folosesc colgate si aquafresch.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


reguli de baza _
MesajSubiect: Re: reguli de baza   reguli de baza I_icon_minitimeVin Feb 19, 2010 1:41 pm

si eu tot colgate folosesc si pana acum am fost multumita. voi incercasi parodontax.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


reguli de baza _
MesajSubiect: Re: reguli de baza   reguli de baza I_icon_minitimeSam Feb 20, 2010 3:56 am

PERIEREA SI CURATAREA DINTILOR



Exista mai multe metode de prevenire a carilor .Una este inlaturarea tartrului ,germenilor acidului si resturileor de mancare,prin perierea dintilor.Acestea este unul dintre cele mai importante aspecte ale igenei orale ,care este vitala pentru ingrijirea corecta a dintilor.

De ani de zile ,medicii stomatologi se contrazic cu privire la modul corect de periere a dintilor.In general ,periuta de dinti ar trebui sa indeparteze tartrul si resturile de mancare,de lagingie la parteasuperioara a dintilor,pentru ca acestea sa nu fie blocate intre gingii si dinti.Se recomanda si omiscare circulara aperiutei.Acestea trebuie sa curete toata suprafata dintilor inclusiv portiunile greu de atins dintre dintii alaturati.Se recomanda folosirea unei paste de dinti de calitate .Este ideal ca dintii sa fie periati dupa masa .Cele mai importante perieri se fac dimineata la prima ora si seara, inainte de culcare,aceasta actiune durand cel putin doua ,trei minute ,urmata eventual de clatire cu apa de gura .

Ata dentara este un fir ceruit care se tine intre degete si se strecoara intre dinti si pe suprafata acestora pentru a indeparta tartrul, resturile de mancare si alte impuritati . Curatarea insotita de perierea dintilor este benefica ,dar efectuata incorect face mai mult rau decat bine.La fel se intampla si cu scobitorile dentare.Este bine sa cerem sfatul medicului stomatolog asupra folosirii periutei,atei dentare si scobitorilor.

Dentistul poate sa ne trimita la persoana care se ocupa cu igiena bucala.Aceasta este special instruita pentru a da sfaturi referitoare la ingrijirea corecta a dintilor,la perierea si curatarea lor si in general ,la mentinerea sanatatii dintilor ,gingiilor si cavitatii bucale .Tabletele pentru inlaturarea tartrului pot fi folositoare-acestea coloreaza partile necuratate ale dintilor ,astfel incat putem observa zonele in care periuta nu poate patrunde.Aceste tablete pot fi cumparate de la farmacie.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


reguli de baza _
MesajSubiect: Re: reguli de baza   reguli de baza I_icon_minitimeDum Feb 21, 2010 7:38 am

Eu imi doresc un tratament pentru albire dar care sa nu fie din acela agresiv care mai mult sa faca rau dintilor.Referitor la pasta cred ca am sa incerc si eu


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


reguli de baza _
MesajSubiect: Re: reguli de baza   reguli de baza I_icon_minitimeMar Feb 23, 2010 10:28 am

INDEPARTAREA PIETREI DENTARE



Calcarul se poate depune pe dinti necuratati .Aceasta substanta este mai solida si mai rezistenta decat tartrul si nu poate fi indepartata prin simpla periere.Medicul stomatolog poate folosi un aparat special , cu ultrasunete in acest scop.Aparatul are un varf ascutit care efectueaza mii de vibratii pe secunda ,zdrobind calcarul in bucati minuscule . Dintii pot fi lustruiti ,iar suprafetele lor netede si stralucitoare vor fi mai usor de curatat prin periere normala.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


reguli de baza _
MesajSubiect: Re: reguli de baza   reguli de baza I_icon_minitimeVin Mar 05, 2010 6:25 am

Eu am incercat sa folosesc Paradontax, dar nu am suportat gustul, dn pacate!
O alta pasta de dinti cu aceleasi proprietati nu stiti?
Acum folosesc Colgate.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


reguli de baza _
MesajSubiect: Re: reguli de baza   reguli de baza I_icon_minitimeVin Mar 05, 2010 11:34 am

am vazut la tv ca fac reclama la pasta de dinti lacalut... nu stiu cum e, dar incearca daca vrei.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


reguli de baza _
MesajSubiect: Re: reguli de baza   reguli de baza I_icon_minitimeSam Mar 06, 2010 11:12 pm

Eu am folosit paradontax in timpul sarcinii cand imi sangerau gingiile foarte tare, am fost foarte multumita de ea.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


reguli de baza _
MesajSubiect: Re: reguli de baza   reguli de baza I_icon_minitimeDum Mar 07, 2010 4:10 am

eu ca pasta de dinti folosec colgate e cea mai buna si fetitzei mele ii recomand ,de cand o sa ii dea totti dintisorii o invatat sa aibe grija de ei sa nu aibe probleme mai tarziu :-din:


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


reguli de baza _
MesajSubiect: Re: reguli de baza   reguli de baza I_icon_minitimeLun Mar 08, 2010 3:21 pm

Cum se face Albirea Dinţilor

Există mai multe metode de albire a dinţilor – de la pastele de dinţi cu efect de albire şi alte produse care pot corecta discromia dinţilor la un preţ foarte mic, până la metodele profesionale cu laser, care sunt costisitoare dar obţin rezultate radicale.

Toate metodele se bazează pe unul sau două principii:
Procedurile de albire propriu-zisă modifică nuanţa naturală a dinţilor, obţinând de obicei o culoare cu cinci până la şapte nuanţe mai deschisă. Albirea profesională (la cabinetul dentar) şi acasă (cu folosirea gutierei) se bazează pe aceeaşi metodă. Substanţele de albire conţin un ingredient activ, de cele mai multe ori peroxid de carbamidă sau peroxid de hidrogen în concentraţii de 10-22%, care corectează discromiile de suprafaţă şi de profunzime. Există diferenţe semnificative de preţ între diferitele metode de albire:

O şedinţă de albire a dinţilor cu laser la cabinetul dentar poate costa 500 USD sau mai mult şi are efect instantaneu şi radical, obţinând o nuanţă strălucitoare. Însă, după aproximativ un an de alimentaţie şi băut normal (cafea, ceai, băuturi carbogazoase), discromia se reinstalează şi apar noi pete. Dacă apelaţi din nou la albirea profesională cu laser, veţi plăti din nou 500 USD.
O gutieră personalizată confecţionată de medicul dentist pentru albirea dinţilor acasă costă cam 150 USD şi va trebui să o purtaţi câteva ore pe zi sau noaptea, timp de două săptămâni. Când observaţi că s-a format o nouă pată, trebuie doar să purtaţi din nou gutiera o noapte sau două şi pata va dispărea.
Produsele de albire fără prescripţie (care se vând în farmacii) includ gutiere din acrilat termopolimerizabil, geluri de albire care se aplică cu pensula şi benzi de albire, cu preţuri cuprinse între 10 şi 45 USD.
Procedurile cu efect de albire au o acţiune fizică şi/sau chimică pentru corectarea discromiei de suprafaţă. Toate pastele de dinţi au un efect abraziv uşor, care corectează discromia de suprafaţă între vizitele la dentist. Pastele de dinţi cu efect de albire conţin agenţi chimici sau abrazivi care şlefuiesc suprafaţa dinţilor, îndepărtând petele mai eficient. Prin periajul profesional efectuat de un dentist sau igienist dentar se corectează discromia externă cauzată de alimente şi tutun.

Răspunsul la tratamentul pentru albirea dinţilor depinde de la o metodă la alta şi de la o persoană la alta. Unele persoane obţin rezultate bune cu pastele de dinţi cu efect de albire, însă persoanele cu dinţi cenuşii sau cu discromie severă au nevoie de faţetarea cu porţelan sau cimentarea dinţilor (metode discutate în acest capitol) pentru a avea zâmbetul pe care şi-l doresc. Numai medicul dentist sau igienistul dentar pot decide care este metoda adecvată pentru dumneavoastră.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


reguli de baza _
MesajSubiect: Re: reguli de baza   reguli de baza I_icon_minitimeJoi Mar 11, 2010 7:50 am

si fetei mele ai place sai spal dinti ,dar parca prea mult ca cum intru an baie cere peliuta de dintii.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


reguli de baza _
MesajSubiect: Re: reguli de baza   reguli de baza I_icon_minitimeJoi Mar 18, 2010 12:07 pm

Stiti ca bunicii nostri foloseau bicarbonatul si sarea de lamaie?


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


reguli de baza _
MesajSubiect: Re: reguli de baza   reguli de baza I_icon_minitimeJoi Apr 01, 2010 1:13 pm

claudia_mami a scris:
si fetei mele ai place sai spal dinti ,dar parca prea mult ca cum intru an baie cere peliuta de dintii.
si alexiei ii place sa o spal pe dinti. avem aceeasi problema...cand intram in baie vrea sa o spal pe manute si pe dintisori... :))


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


reguli de baza _
MesajSubiect: Re: reguli de baza   reguli de baza I_icon_minitimeVin Apr 02, 2010 8:51 am

bravo. asa se invata de mici. reguli de baza 797964


Sus In jos
Continut sponsorizat




reguli de baza _
MesajSubiect: Re: reguli de baza   reguli de baza I_icon_minitime



Sus In jos
 

reguli de baza

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Regulament la postare

-Incercati pe cat posibil sa evitati certurile.
- Respectati-i pe ceilalti membri daca vreti sa fiti si voi respectati.
- Nu faceti reclama mascata. Primiti avertizare si apoi veti fi exclus.
-Vorbiti cu administratorul pentru reclama si schimb de bannere.
- Administratorul are dreptul sa excluda membri daca accestia incalca regulile.
- Fiti spontani in alegerea subiectelor. Nu se stie cand vei fi promovat!!
-Apreciem spontaneitatea. Fiti activi si legati prietenii.
-EVITATI DUBLU-POST-ITUL!!Atrage dupa sine avertizarea!
Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Universul Copiilor :: Frumusete & Moda :: Ingrijirea dintilor-
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente