Universul Copiilor
Bine ati venit pe Universul Copiilor
Va invitam sa va inregistrati cu noi pentru a fi alaturi de noi de mamici si de lumea copiilor!
Universul Copiilor
Bine ati venit pe Universul Copiilor
Va invitam sa va inregistrati cu noi pentru a fi alaturi de noi de mamici si de lumea copiilor!
Universul Copiilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Bine ati venit!!
 
AcasaAcasa  SiteSite  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 retete culinare

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete culinare _
MesajSubiect: retete culinare   retete culinare I_icon_minitimeMier Feb 10, 2010 10:22 am

retete culinare.un subiect. :D :flower:


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete culinare _
MesajSubiect: tort de mere   retete culinare I_icon_minitimeMier Feb 10, 2010 10:39 am

haideti sa incep tot eu prin a posta o reteta foarte usoara.
:flower: TORT DE MERE :flower:

1 ---2 KG de mere( atat cat sa umpli o cratita)
1 praf de copt
zahar
6 ling de faina
6 oua

Merele se curata de coaja si de seminte se pun in cratita cu putina apa ( jumatate de cana) si 1 cana de zahar ( se presara peste mere). Se tin pe foc pana se inmoaie ( devin ca un burete mere).
Se bat cele 6 albusuri cu 6 linguri de zahar se adauga dupa 6 ling de faina,galbenusurile si praful de copt.
Aceasta compozitie se toarna peste mere.Se da cratita la cuptor pana de rumeneste.Dupa ce l ai scos din cuptor presari peste tort zahar vanilat sau il ornezi cu frisca.
Spor la treaba :flower:


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete culinare _
MesajSubiect: Re: retete culinare   retete culinare I_icon_minitimeJoi Feb 11, 2010 1:41 am

Vin si eu cu o reteta
Mere imbracate
Ingrediente folosite
200 g faina
140 g unt
70 g zahar
1 ou
sare
7-8 mere
gem acrisor
Mod de preparare
Din faina, unt, zahar, galbenus si putina sare, faci o coca pe care o lasi sa stea 1 ora la dospit. Alegi merele, le speli bine, le cureti de coaja, le scoti casuta si le umpli cu gem.Intinzi coca ca o foaie groasa de 2-3 mm si apoi tai patrate. Imbraci fiecare mar in coca, adunand cele 4 colturi in partea de sus.
Inmoi in albus, tavalesti prin zahar si dai la cuptor la foc potrivit pana se rumenesc usor.
Servesti merele calde.
retete culinare 921802pocohbdmxl


Sus In jos
Admin
Administrator
Administrator
Admin


retete culinare _
MesajSubiect: Re: retete culinare   retete culinare I_icon_minitimeJoi Feb 11, 2010 5:55 am

Ciorba de salata

Ingrediente

1 salata mare
1 ceapa
1 morcov
o mana de taitei
2 rosii (optional)
1/2 legatura patrunjel
1 l bors sau o lamaie
2 oua
50 g costita sau bacon

Se taie cubulete ceapa si morcovul. Se pun la fiert intr-o oala de 5l cu 2l de apa. Cand sunt fierte se pune fideaua. Dupa 10 min (dupa ce s-a fiert fideaua) se pune salata taiata fideluta. Se mai fierbe alte 10 minute. Se adauga rosiile si se mai fierbe inca 3 minute. Cand s-a stins focul se pune patrunjelul.
Separat se face o omleta din cele 2 oua si costita putin prajita. Se taie bucatele si se pun in ciorba in ultimul clocot sau direct in farfurie.

retete culinare Ciorbasalata


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete culinare _
MesajSubiect: salata de andive   retete culinare I_icon_minitimeVin Feb 12, 2010 8:07 am

3 andive mai maricele,
1 cutie de porumb fiert boabe,
2--3 cutii de ton,
cateva masline taiate marut.
maioneza.

spalam si taiem fideluta andivele. dupa aceea le amestecam cu porumb,ton, maslinele,piper si sare (dupa gust) si la sfarsit maioneza.
o salata simpla si foarte gustoasa. :-bd: ☀


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete culinare _
MesajSubiect: Re: retete culinare   retete culinare I_icon_minitimeVin Feb 12, 2010 9:55 am

stiu si eu o reteta pentru tortul de mere,dar este putin diferita fata de cea a nicoletei
ingrediente
5-6 mere potrivite
4 oua[left]8 linguri de zahar
4 linguri de faina
un praf de copt
o esenta de rom
nuci
scortisoara
Intr-o cratita potrivita puneti 2 linguri de zahar(sa fie pe tot fundul cratitei),apoi merele,curatate si taiate bucatele nu prea mici,inca 2 linguri de zahar peste ele si cateva bucatele mici de unt.Se pun in cuptorul bine incalzit si se lasa aproximativ 30 min pana knd se imoaie merele.
Intre timp se bat albusurile spuma cu 4 linguri de zahar,pana se intareste.dupa ce s-a intarit spuma se adauga galbenusurile,faina,praful de copt,esenta de rom si se amesteca pana la omogenizare.dupa gust se mai poate pune zahar[left]Dupa ce scoateti merele din cuptor,presarati peste ele scortisoara,apoi nucile pisate si in final compozitia.Il lasati la cuptor cca 30 min.Il puteti lasa asa sau il puteti orna cu frisca.Oricum mie mi se pare delicios :D


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete culinare _
MesajSubiect: Re: retete culinare   retete culinare I_icon_minitimeVin Feb 12, 2010 10:24 am

Admin,tocmai am cumparat o salata mare sa fac ciorba de salata,sunt curioasa cum va iesi.!!
retete culinare 115191d7bhb3t58h


Sus In jos
Admin
Administrator
Administrator
Admin


retete culinare _
MesajSubiect: Re: retete culinare   retete culinare I_icon_minitimeVin Feb 12, 2010 11:05 am

Chiar te rog,face bine la bebe.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete culinare _
MesajSubiect: clatite delicioase   retete culinare I_icon_minitimeDum Feb 14, 2010 5:58 am

foarte usor de facut. :D
1) 2 oua batute cu putina sare si o ceasca de faina.
2) in alta oala o cana de lapte si 2 ''degete'' de unt le pui la foc pana se topeste untul fara a se fierbe.
3) le amesteci si te apuci de treaba.
4) pui foarte putin ulei la incins in tigaie si dupa il versi. nu ai nevoie decat la inceput de ulei.


se fac NUMAI cu UNT. NU folosesti margarina pt ca nu ies. :flower: :flower:


Sus In jos
Admin
Administrator
Administrator
Admin


retete culinare _
MesajSubiect: Re: retete culinare   retete culinare I_icon_minitimeMar Feb 16, 2010 6:23 am

Fetelor am trantit o prajituraaa mama mama...daca tot dormea copilu,zic hai sa fac o prajitura pentru fete. E delicioasa. Haideti sa va dau si reteta:

Pajitura cu ciocolata si nuci

Ingrediente:
- 4 oua
- 250g unt
- 300g zahar
- 5 linguri de cacao
- 250ml lapte
- 200g faina
- un pachet praf de copt
- coaja rasa de la o lamaie si portocala
- un pliculet de zahar vanilat
-100gr stafide
- o lingura de rom
- 150gr. nuca coapta

Mod de preparare:
1. Se pun sa fiarba intr-o cratita untul,zahar,laptele,zaharul vanilat,cacaua,coaja de lamaie si portocala, si un parf de sare.
2 Dupa ce s-au fiert,se adauga galbenusurile,praful de copt stins cu zeama de lamaie,romul,stafidele si nuca taiata marun. Se amesteca usor,se adauga galbenusurile batute spuma,se incorporeaza usor,apoi se pune faina cernuta,frecati cu mixerul 5 min pana ajunge la o compozitie potrivit de groasa.
3. Compoziia se toarna intr-o tava unsa in prealabil cu ulei si invelita in hartie de copt,si se lasa sa se coaca la foc potrivit.

EU am pus toping de ciocolata peste ele :) :>

retete culinare P1010310 mmm pofta buna!!


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete culinare _
MesajSubiect: Re: retete culinare   retete culinare I_icon_minitimeMar Feb 16, 2010 10:41 am

arata foarte bine,admin si nici nu sunt necesare multe ingrediente. in week-end o sa o incerc si eu


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete culinare _
MesajSubiect: Re: retete culinare   retete culinare I_icon_minitimeMier Feb 17, 2010 8:18 am

piept de pui la cuptor

piept de pui 1 kg
1 ardei mare rosu
2 morcovi
4--5 cartofi
4...5 rosii
sare,piper,ulei.

intr o cratita pui pieptul de pui taiat feliute peste el adaugi feliile de cartofi taiati rondele, morcovii si ardeiul la fel rondele,rosiile le tai cubuleti si pe ele. adaugi sare si piper dupa gust.pui ulei si aproximativ 1 cana de apa. bagi cratita la cuptor acoperind pt 1 ora cu staniol. dupa expirarea timpului scoti staniolul si mai lasi cratita pt inca 1/2---1 ora pt a se rumeni frumos legumele. :flower:


Sus In jos
Admin
Administrator
Administrator
Admin


retete culinare _
MesajSubiect: Re: retete culinare   retete culinare I_icon_minitimeMier Feb 17, 2010 8:36 am

Va las si eu o manacarica pentru copii. Am papat si eu e super chiar si pentru noi

Ingrediente:

1 leg.de patrunjel
O conopida micuta
Un buchetel de brocoli
1 cutie cu smantana
100ml lapte

Mod de preparare:

Se pune conopida,patrunjelul cu brocoli la fiert,cu un varf de sare. Cand s-au fiert (bine,bine),se zdrobeste cu furculita s-au la blender (au am preferat furculita)retete culinare P1010311 ,se adauga smantana,se pune iar pe foc,si se subtiaza cu lapte nu foarte mult.
Pofta Buna! retete culinare 877157

retete culinare P1010312


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete culinare _
MesajSubiect: Re: retete culinare   retete culinare I_icon_minitimeMier Feb 17, 2010 1:08 pm

Cartofi umpluti cu carnati de casa

12 cartofi mari
5 bucati de carnati afumat
delicat, busuioc, sare, piper
ulei patrunjel,



Se aleg 12 cartofi mari, se spala, se curata si si scobesc in mijloc cu un cutit ascutit pana se face o gaura de pe o parte pe cealalta, se unde o tava cu ulei si 1 cana de apa, o data cartofii scobito se taie carnatrii afumati in bucatele egale si se introduc in orificiul fiecarui cartof cate o bucata de carnat, se aseaza in tava cartofii , se presara busuioc, sare, delicat , si se lasa circa 30-45 minute la cuptor la foc mediu, cand sunt aproape gata se presara patrunjel maruntit,



se pot servii cu salata de varza


Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous


retete culinare _
MesajSubiect: Re: retete culinare   retete culinare I_icon_minitimeSam Feb 20, 2010 4:22 am

fetelor! voi ce parere aveti de masinile de facut paine? are cineva asa ceva? da-ti si voi retete si postati si poze cu bunatatile facute de voi.


Sus In jos
Admin
Administrator
Administrator
Admin


retete culinare _
MesajSubiect: Re: retete culinare   retete culinare I_icon_minitimeSam Feb 20, 2010 4:25 am

Doryna bine ai venit,te invitam sa te prezinti la bine ati venit.


Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous


retete culinare _
MesajSubiect: Re: retete culinare   retete culinare I_icon_minitimeSam Feb 20, 2010 4:55 am

rosii umplute:
se taie un capac dar nu pana la capat, (rosia fiind cu cotorul pe masa) se scobeste de miez si se umple cu:salata de vinete, crema de branza.....etc,, se umple mai mult (incat sa dea un pic pe afara,se fac niste bilute din branza proaspata si se pune cate un bob de piper in mijloc drept ochi.
uitati si minunea: https://2img.net/r/ihimizer/img696/8261/img00003m.jpg


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete culinare _
MesajSubiect: Re: retete culinare   retete culinare I_icon_minitimeDum Feb 21, 2010 3:02 am

super reteta ta doryna.
eu fac rosiile umplute cu orez la cuptor super ies.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete culinare _
MesajSubiect: Re: retete culinare   retete culinare I_icon_minitimeDum Feb 21, 2010 7:43 am

Va las si eu o reteta de eclere care iese super eclere


1 cana apa, 1 cana faina, 1/2 cana ulei, sare, 4 oua
Se fierbe bine apa cu uleiul si cu sarea (un praf de sare).Se ia de pe foc si se amesteca faina bine, bine. Se lasa sa se racoreasca si se pun ouale unul cate unul. Cuptorul trebuie incins bine si se coc la foc tare.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete culinare _
MesajSubiect: Re: retete culinare   retete culinare I_icon_minitimeDum Feb 21, 2010 7:44 am

Si una de budinca
Budinca cu paste

Ingrediente:
500 g paste, 150 g sunca felii, 200 g telemea, 100 g cascaval, 2 linguri smantana, 1 lingura unt
Mod de preparare:
Se pun la fiert 3 litri apa in care se pune un praf de sare. Pana incepe sa clocoteasca apa se da pe razatoarea mare telemeaua. Se fierb pastele "al dente". O tava de chec se tapeteaza cu hartie de copt care se va unge cu o lingura de unt. Se pune un strat de sunca. In pastele fierte si scurse se pune telemeua rasa si cele 2 linguri de smantana. Pastele se pun peste sunca in tava de chec. Se pun deasupra felii de cascaval si sunca.Se coace in cuptorul preincalzit, timp de 15-20 minute. Se rastoarna pe un platou. Cu un cutit lat si foarte ascutit se vor face felii.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete culinare _
MesajSubiect: Re: retete culinare   retete culinare I_icon_minitimeDum Feb 21, 2010 7:54 am

rosii umplute cu orez


6 rosii,1 ceapa,1 morcov, cana orez,ulei,patrunjel, 3 cartofi,delikat si bulion.

Mod de preparare: Speli rosile, le scobesti si le lasi la scurs. Separat pui orezul la fiert cu putin delikat. Calesti ceapa si morcovul dupa ce le-ai dat pe razatoare. Cand orezul s-a fiert il amesteci cu ceapa si morcovul. Umpli rosiile cu compozitia facuta, le pui intr-o tava in care ai pus ulei,apa, miezul de la rosii si daca este nevoie bulion. Printre rosii mai poti adauga si bucati de cartofi le dai la cuptor pana cand vezi ca orezul s-a rumenit si rosiile s-au inmuiat. Le poti orna cu frunze de patrunjel.

Pofta buna si spor la treaba.




Ultima editare efectuata de catre nicoletadina in Dum Feb 21, 2010 1:03 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete culinare _
MesajSubiect: Re: retete culinare   retete culinare I_icon_minitimeDum Feb 21, 2010 8:14 am

Faguri
Ingrediente:

4 oua, 6 linguri ulei, 6 linguri zahar, 12 linguri faina, lamaie, vanilie, rom, 1/2 lingurita amoniac stins in otet sau rom
Dificultate: medie

Mod de preparare:
Se amesteca ouale cu zaharul pana se dizolva, apoi se adauga cate putin ulei pana se termina. Se adauga faina cate putin pentru a nu face cocoloase. Se aseaza in forma cu lingurita si se coc pe o parte si pe alta. Se servesc asemeni fursecurilor: lipite cate doua cu o crema de unt, margarina sau marmelada.


Sus In jos
Admin
Administrator
Administrator
Admin


retete culinare _
MesajSubiect: Re: retete culinare   retete culinare I_icon_minitimeDum Feb 21, 2010 8:41 am

nicoletadina a scris:
Ingrediente:
6 rosii,1 ceapa,1 morcov, cana orez,ulei,patrunjel, 3 cartofi,delikat si bulion.

Mod de preparare: Speli rosile, le scobesti si le lasi la scurs. Separat pui orezul la fiert cu putin delikat. Calesti ceapa si morcovul dupa ce le-ai dat pe razatoare. Cand orezul s-a fiert il amesteci cu ceapa si morcovul. Umpli rosiile cu compozitia facuta, le pui intr-o tava in care ai pus ulei,apa, miezul de la rosii si daca este nevoie bulion. Printre rosii mai poti adauga si bucati de cartofi le dai la cuptor pana cand vezi ca orezul s-a rumenit si rosiile s-au inmuiat. Le poti orna cu frunze de patrunjel.

Pofta buna si spor la treaba.


Cum se numeste reteta nico? retete culinare Icon_question


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete culinare _
MesajSubiect: Re: retete culinare   retete culinare I_icon_minitimeDum Feb 21, 2010 10:11 am

cred ca rosii umplute dupa cum suna reteta,nu ?


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


retete culinare _
MesajSubiect: Re: retete culinare   retete culinare I_icon_minitimeDum Feb 21, 2010 1:03 pm

da
am uitat sa scriu. scuze.


Sus In jos
Continut sponsorizat




retete culinare _
MesajSubiect: Re: retete culinare   retete culinare I_icon_minitime



Sus In jos
 

retete culinare

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 7Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Regulament la postare

-Incercati pe cat posibil sa evitati certurile.
- Respectati-i pe ceilalti membri daca vreti sa fiti si voi respectati.
- Nu faceti reclama mascata. Primiti avertizare si apoi veti fi exclus.
-Vorbiti cu administratorul pentru reclama si schimb de bannere.
- Administratorul are dreptul sa excluda membri daca accestia incalca regulile.
- Fiti spontani in alegerea subiectelor. Nu se stie cand vei fi promovat!!
-Apreciem spontaneitatea. Fiti activi si legati prietenii.
-EVITATI DUBLU-POST-ITUL!!Atrage dupa sine avertizarea!
Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Universul Copiilor :: D'ale bucatariei :: Gospodinele forumiste-
Creeaza un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente