Universul Copiilor
Bine ati venit pe Universul Copiilor
Va invitam sa va inregistrati cu noi pentru a fi alaturi de noi de mamici si de lumea copiilor!
Universul Copiilor
Bine ati venit pe Universul Copiilor
Va invitam sa va inregistrati cu noi pentru a fi alaturi de noi de mamici si de lumea copiilor!
Universul Copiilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Bine ati venit!!
 
AcasaAcasa  SiteSite  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 tratamente contra caderii parului

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente contra caderii parului _
MesajSubiect: tratamente contra caderii parului   tratamente contra caderii parului I_icon_minitimeMier Feb 17, 2010 8:00 am

un galbenus de ou amestecat cu cateva picaturi de ulei de ricin si cu alte picaturi de ulei da masline.se face o pasta din toate astea si se da la radacina parului. se lasa cam 2--3 ore.dupa care te speli cu sampon.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente contra caderii parului _
MesajSubiect: Re: tratamente contra caderii parului   tratamente contra caderii parului I_icon_minitimeMier Feb 17, 2010 8:04 am

ulei de migdale dulci presat la rece, ulei din samburi de struguri, ulei de nuca presat la rece,ulei de ricin si ulei de masline ( le gasesti la plafar).pui din toate astea intr un vas ( acum depinde cat ai parul de lung) le amesteci bine si cu un tampon de vata inmoi in solutie si iti dai la radacina parului.la fel stai cateva ore cu aceasta pe cap.dupa te speli cu sampon.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente contra caderii parului _
MesajSubiect: Re: tratamente contra caderii parului   tratamente contra caderii parului I_icon_minitimeMier Feb 17, 2010 8:07 am

cand apar nucile verzi dar sa mie micute (cat o maslina) le pui intr un borcan si peste ele adaugi ulei de masline. le lasi cam 2 saptamani la macerat intr un loc intunecos.iti dai in fiecare saptamana cu aceea solutie.la fel lasi cam 2---3 ore.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente contra caderii parului _
MesajSubiect: Re: tratamente contra caderii parului   tratamente contra caderii parului I_icon_minitimeMier Feb 17, 2010 1:00 pm

Eu am facut un tratament pentru caderea parului la spitalul judetean, dupa nastere imi pica foarte tare si a dat rezultat era cu ceva dintr o butelie, nu mai stiu exact cu cum se numea,


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente contra caderii parului _
MesajSubiect: Re: tratamente contra caderii parului   tratamente contra caderii parului I_icon_minitimeMier Feb 17, 2010 1:55 pm

Iata cateva informatii utile si importante despre o problema cu care ne
confruntam aproape toti oamenii la un moment dat: caderea parului.


Durata de viata a unui fir de par este limitata. Parul se misca in
radacina timp de 2-4 luni si apoi cade lasand loc altui fir. Capul
pierde in mod normal cca 100 fire/ zi. Daca observam o cadere excesiva
timp de 3 zile fara a-l spala, calculand 3 zile dupa a 2 a zi de la
spalare si firul este insotit de radacina, atunci se ridica problema
unei cauze interne.



Caderile excesive de par pot duce la aparitia calvitiei (cheliei) la
barbati, iar la femei la caderi difuze.



Factorii care pot influenta acest proces nedorit se pot stabili cu
ajutorul analizei radacinii firului de par, insotita de proba de sange,
denumita trihograma.



Iata unii din

factorii care duc la caderea parului:

<li> hormonii

</li><li> anticonceptionalele

</li><li> alimentatia

</li><li> stresul

</li><li> boala

</li><li> medicamentele

</li><li> razele solare

</li><li> fibroza (este procesul de intarire a fibrelor tesutului
din jurul radacinii, care nu se mai alimenteaza, generand caderea
parului)
</li>


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente contra caderii parului _
MesajSubiect: Re: tratamente contra caderii parului   tratamente contra caderii parului I_icon_minitimeMier Feb 17, 2010 1:56 pm

TRATAMENTE
Tratamente naturiste:


contra caderii parului:

2 linguri ulei de masline + 1 galbenus de ou + cateva picaturi de
lamaie (o fiola de vit. C care intareste parul); acestea omogenizate se
aplica pe parul curat, se acopera cu o casca de baie si se sta 45 min.
dupa care se spala cu sampon;


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente contra caderii parului _
MesajSubiect: Re: tratamente contra caderii parului   tratamente contra caderii parului I_icon_minitimeMier Feb 17, 2010 2:11 pm

eu mi am facut un tratament naturist si as aurat imi mirosea paruld e numa


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente contra caderii parului _
MesajSubiect: Re: tratamente contra caderii parului   tratamente contra caderii parului I_icon_minitimeJoi Feb 18, 2010 10:43 am

fetele, si mie imi cadea parul dupa ce m-am facut blonda. am inceput sa imi pun o masca facuta din 2 oua, 3 lingurite de miere si 3 lingurite de ulei de masline. supeeeer! la mine a dat rezultate!


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente contra caderii parului _
MesajSubiect: Re: tratamente contra caderii parului   tratamente contra caderii parului I_icon_minitimeJoi Feb 18, 2010 10:51 am

, super fetelor chiar aveam nevoie de asemenea sfaturi , ptr ca si mie imi cade parul la greu :k :


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente contra caderii parului _
MesajSubiect: Re: tratamente contra caderii parului   tratamente contra caderii parului I_icon_minitimeDum Feb 21, 2010 7:37 am

E interesant dar sunt cam reticenta la sfaturi babesti,mai bine mers la doctor,sunt sanse mai siigure.Imi cadea inainte dar vad ca s-a potolit


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente contra caderii parului _
MesajSubiect: Re: tratamente contra caderii parului   tratamente contra caderii parului I_icon_minitimeDum Feb 21, 2010 9:45 am

Si mie imi cadea parul dupa un tratament f. tare- alopat si am studiat mult problema ,in acelasi timp am incercat cateva tratamente. De fapt se zice ca aceasta boala apare din lipsa de vitamine din complexul B-urilor.Am inceput mai intai sa iau pastile pe baza de drojdie de bere -au cea mai mare concentratie de vit. B-cate 3 pe zi inaintea meselor principale.(cel putin 3 luni trebuie luate)
Merita sa incercati si voi. Dintre retetele naturiste am sa va spun si voua cele care au avut cel mai mare efect-Rozmarin si salvie -cate o lingurita din fiecare se infuzeaza in o junatate d litru de apa ,se lasa la racit si se clateste parul dupa fiecare spalare.
alt tratament -cu100 ml ulei de masline, o lingurita de miere de albine si una de scortisoara se face o pasta si se aplica la radacina parului. se lasa sa actioneze cam un sfert de ora si se spala parul normal.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente contra caderii parului _
MesajSubiect: Re: tratamente contra caderii parului   tratamente contra caderii parului I_icon_minitimeMar Feb 23, 2010 10:23 am

-
Tratamente naturiste:


•contra caderii parului:
2 linguri ulei de masline + 1 galbenus de ou + cateva picaturi de lamaie (o fiola de vit. C care intareste parul); acestea omogenizate se aplica pe parul curat, se acopera cu o casca de baie si se sta 45 min. dupa care se spala cu sampon;


•contra caderii parului si a matretii:
500 gr. Praf de cedru (de la Plafar) + 2 galbenusuri de ou ( in functie de lungimea parului) + cateva picaturi de lamaie.
Se adauga pe radacini 15 min., iar apoi se samponeaza; se repeta o data pe saptamana/ 3 ori pe luna;


•pentru un aspect al parului mai des si mai lucios:
1 galbenus de ou +1/2 pahar de chefir sau sana +1 ceapa rasa fin + putin alcool alimentar.
Se aplica pe par si se lasa 2 ore; se samponeaza si nu se usuca cu foehnul; se repeta de 3 ori pe luna.


•pentru par subtire si vatamat:
balsam+ 2 linguri smantana+1/2 lingura de ulei de germeni de grau + 1 lingura suc de lamaie.
Se omogenizeaza si se intinde pe parul umed dupa spalare, se acopera cu o casca de baie, se sta 15 min. si apoi se clateste; se aplica 1 data pe saptamana.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente contra caderii parului _
MesajSubiect: Re: tratamente contra caderii parului   tratamente contra caderii parului I_icon_minitimeMar Feb 23, 2010 11:01 am

poate puneti si ceva contra matretii ca iar a reaparut si nu stiu ce sa mai fac:((


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente contra caderii parului _
MesajSubiect: Re: tratamente contra caderii parului   tratamente contra caderii parului I_icon_minitimeSam Apr 03, 2010 10:46 pm

•contra caderii parului si a matretii:
500 gr. Praf de cedru (de la Plafar) + 2 galbenusuri de ou ( in functie de lungimea parului) + cateva picaturi de lamaie.
Se adauga pe radacini 15 min., iar apoi se samponeaza; se repeta o data pe saptamana/ 3 ori pe luna;


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente contra caderii parului _
MesajSubiect: Re: tratamente contra caderii parului   tratamente contra caderii parului I_icon_minitimeDum Apr 04, 2010 5:40 am

ai incercat-o?cred ca da rezultate


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente contra caderii parului _
MesajSubiect: Re: tratamente contra caderii parului   tratamente contra caderii parului I_icon_minitimeDum Apr 04, 2010 12:19 pm

Sigur e buna? Nu mai cade parul?


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente contra caderii parului _
MesajSubiect: Re: tratamente contra caderii parului   tratamente contra caderii parului I_icon_minitimeLun Apr 05, 2010 3:39 am

nu am incercat inca.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente contra caderii parului _
MesajSubiect: Re: tratamente contra caderii parului   tratamente contra caderii parului I_icon_minitimeLun Apr 05, 2010 8:15 am

Vreau ceva ce da rezultate. nu vreau sa incerc orice.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente contra caderii parului _
MesajSubiect: Re: tratamente contra caderii parului   tratamente contra caderii parului I_icon_minitimeMar Apr 06, 2010 11:59 am

incearca tot ce este natural.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente contra caderii parului _
MesajSubiect: Re: tratamente contra caderii parului   tratamente contra caderii parului I_icon_minitimeMier Apr 07, 2010 12:40 am

Am incercat mult. Dupa un timp cade iar.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente contra caderii parului _
MesajSubiect: Re: tratamente contra caderii parului   tratamente contra caderii parului I_icon_minitimeMier Apr 07, 2010 9:16 am

cade si din cauza stresului si mai ales primavara si toamna.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente contra caderii parului _
MesajSubiect: Re: tratamente contra caderii parului   tratamente contra caderii parului I_icon_minitimeMier Apr 07, 2010 1:36 pm

am inteles ca si dupa nastere este o perioada de cadere a parului.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente contra caderii parului _
MesajSubiect: Re: tratamente contra caderii parului   tratamente contra caderii parului I_icon_minitimeDum Apr 11, 2010 11:57 am

asa este. dar tu ai nascut demult.acum depinde si de persoana.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente contra caderii parului _
MesajSubiect: Re: tratamente contra caderii parului   tratamente contra caderii parului I_icon_minitimeDum Apr 11, 2010 12:24 pm

da. dar mie a inceput sa-mi cada parul abia dupa 3-4 luni de la nastere.


Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous


tratamente contra caderii parului _
MesajSubiect: Re: tratamente contra caderii parului   tratamente contra caderii parului I_icon_minitimeVin Apr 16, 2010 12:33 pm

ai facut tratamente naturale irina?


Sus In jos
Continut sponsorizat




tratamente contra caderii parului _
MesajSubiect: Re: tratamente contra caderii parului   tratamente contra caderii parului I_icon_minitime



Sus In jos
 

tratamente contra caderii parului

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 4Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Regulament la postare

-Incercati pe cat posibil sa evitati certurile.
- Respectati-i pe ceilalti membri daca vreti sa fiti si voi respectati.
- Nu faceti reclama mascata. Primiti avertizare si apoi veti fi exclus.
-Vorbiti cu administratorul pentru reclama si schimb de bannere.
- Administratorul are dreptul sa excluda membri daca accestia incalca regulile.
- Fiti spontani in alegerea subiectelor. Nu se stie cand vei fi promovat!!
-Apreciem spontaneitatea. Fiti activi si legati prietenii.
-EVITATI DUBLU-POST-ITUL!!Atrage dupa sine avertizarea!
Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Universul Copiilor :: Frumusete & Moda :: Ingrjirea parului-
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente